Letadlo sestřelili Rusové, máme na to důkazy, tvrdí Ukrajinci

Sestřelené letadlo

Letadlo sestřelili Rusové, máme na to důkazy, tvrdí UkrajinciNOVÉ
Svět

Echo24

Malajsijské letadlo sestřelila raketa, kterou odpálila ruská posádka s využitím protiraketového systému Buk. Máme na to „přesvědčivé důkazy,“ tvrdí Ukrajina. S tímto prohlášením dnes přišel představitel ukrajinské kontrarozvědky SBU Vitalij Najda. Příkaz k odpálení vydal velitel povstalecké skupiny Igor Bezler a způsobil tak smrt téměř tří stovek lidí, kteří byli na palubě boeingu. Kyjev požádá Moskvu o jména těch, kteří mají letecké neštěstí na svědomí, dodal Najda.

„Máme přesvědčivé důkazy, že tento teroristický akt byl spáchán s pomocí Ruské federace. Jasně víme, že posádka tohoto systému byla složena z ruských občanů,“ řekl Najda z ukrajinské kontrarozvědky SBU na tiskové konferenci v Kyjevě.

SBU podle něj rovněž přesně určila místo, odkud byla osudná střela odpálena. Jde o místo u obce Snižne poblíž ruských hranic. Z tohoto místa, které ovládají proruští separatisté, bylo už sestřeleno několik ukrajinských vojenských letounů. 

Příkaz k odpálení rakety vydal podle Najdových slov velitel povstalecké skupiny Igor Bezler. Jeho jméno se objevuje i v odposleších, které SBU zveřejnila v pátek jako důkaz, že ruská tajná služba má podíl na sestřelení malajsijského letadla a smrti 298 nevinných lidí.

Bezler je podle dřívějších zpráv ukrajinských médií podplukovníkem ruské vojenské rozvědky GRU a přímým podřízeným Igora Girkina-Strelkova, vojenského velitele radikálů z východní Ukrajiny. Strelkov, který je plukovníkem GRU, se označuje jako „ministr obrany Doněcké lidové republiky“.

Rusko má podle představitele SBU povinnost poskytnout Ukrajině jména členů obsluhy protivzdušné baterie, která útok na boeing spáchala. Kontrarozvědka je má v plánu vyslechnout. 

Čtěte také: Západ tlačí na Putina, aby zklidnil povstalce na Ukrajině

Mají separatisté Buk? Tři důkazy, které tvrdí, že ano