Západ tlačí na Putina, aby zklidnil povstalce na Ukrajině

Západ tlačí na Putina, aby zklidnil povstalce na UkrajiněNOVÉ
Svět

Ukrajinská krize

Echo24

Obama a Cameron se shodli na nutnosti dalších sankcí, pokud Moskva nepodnikne kroky k uklidnění situace na Ukrajině. Separatisté pustili na místo havárie malajsijského letounu pozorovatele. Ještě včera se je přitom pokusili zahnat varovnými výstřely. Kyjev je přesvědčen, že se povstalci snaží odklidit důkazy. V Luhansku zuří boje mezi separatisty a ukrajinskou armádou. 

Západním lídrům dochází trpělivost s laxností, se kterou se Putin staví ke konfliktu na východě Ukrajiny, který zatím vyvrcholil sestřelením malajsijského letadla. Americký prezident Barack Obama jednal v noci na dnešek s britským premiérem i německou kancléřkou. S Davidem Cameronem se shodli na nutnosti dalších sankcích proti Rusku, pokud Moskva nepodnikne kroky ke zmírnění napětí na Ukrajině.

V rozhovoru s Angelou Merkelovou se Obama dohodl na pokračování snah o diplomatické řešení. Zároveň oba státníci obvinili Rusko z toho, že umožňuje separatistům přístup k těžkým zbraním, čímž nepřispívá k uklidnění situace. Merkelová dnes mluvila také s Vladimirem Putinem. Shodli se, že je nutné  vyhlásit na východě Ukrajiny příměří, zahájit mírové rozhovory a objektivně vyšetřit čtvrteční leteckou katastrofu.

Více čtěte: Obama, Merkelová i Cameron chtějí další sankce proti Rusku

Separatisté pustili pozorovatele OBSE k troskám letadla 

Pozorovatelé OBSE se konečně dostali na místo pokryté troskami letadla, které včera bylo sestřeleno nad neklidnou východní Ukrajinou. Mezi troskami je vidět i jeden z motorů letadla. Separatisté také pozorovatelům dovolili, aby promluvili s místními. Agentuře Reuters to potvrdil jeden  ze svědků.

„Povstalci je tam pustili, ale nedovolili jim cokoliv odnášet,“ poznamenal Andrij Lysenko, mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady. Pracovníci ministerstva pro mimořádné události prohledali již 18 z celkových 25 kilometrů čtverečných, dodal Lysenko.  

V pátek se skupině pozorovatelů OBSE nepodařilo na místo pádu letounu získat přístup. Po jejich příjezdu zazněly varovné výstřely. Americký viceprezident Joe Biden a ukrajinský prezident Petro Porošenko dříve vyzvali Moskvu, aby uplatnila svůj vliv a přiměla proruské separatisty, aby vyšetřovatele pustili k sestřelenému letadlu.

Více čtěte: Separatisté neumožnili pozorovatelům OBSE přístup na místo nehody

Separatisté zametají důkazy, tvrdí ukrajinská vláda

Ukrajinská vláda obvinila separatisty na východě země, že se snaží zničit důkazy na místě havárie malajsijského civilního letounu, při které ve čtvrtek zemřelo 298 lidí. „Vláda Ukrajiny oficiálně prohlašuje, že se teroristé s pomocí Ruska snaží zničit důkazy o mezinárodním. zločinu,“ stojí v dnešním prohlášení.

Podle Kyjeva povstalci odvezli 38 těl do márnice v Doněcku a specialisté s údajně silným ruským přízvukem s výhrůžkami požadovali, že pitvu provedou oni.

Tomu ale oponoval vůdce povstalců Alexandr Borodaj s tím, že je problém s rozkládajícími se těly. „Těla nevinných lidí leží v horku. Pokud se vše bude protahovat, vyhrazujeme si právo začít těla odklízet,“ řekl premiér samozvané Doněcké lidové republiky. 

Více čtěte: Letadlo vezlo mrtvé cestující, tvrdí separatista Strelkin. Ale neručí za to

Zprávy o počtu mrtvých účastníků konference o AIDS byly přehnané

V malajsijském boeingu, který se ve čtvrtek havaroval na území neklidné východní Ukrajiny, bylo méně účastníků mezinárodní konference o AIDS, než původně média uváděla.

Prezidentka pořadatelské Mezinárodní společnosti AIDS dnes řekla, že nehodu nepřežilo jen asi šest delegátů. Původní informace uváděly, že leteckou katastrofu nepřežila asi stovka účastníků konference, která v neděli začíná v australském Melbourne.

Mezi oběťmi je například bývalý prezident společnosti a čelný expert na AIDS Joep Lange nebo mluvčí Světové zdravotnické organizace Glenn Thomas. Účastníci konference si při jejím zahájení připomenou památku svých kolegů.

Více čtěte: Mezi obětmi jsou i vědci a lékaři, mířili na kongres o AIDS

V Luhansku se bojuje

V Luhansku bojují separatisté s jednotkami ukrajinské armády. Obyvatelé v Luhansku tvrdí, že povstalci na jihovýchodě města střílejí na všechny strany a ozývá se minometná palba.

Ukrajinský ministr obrany v pátek sdělil, že armáda ovládla jihovýchodní čtvrti Luhansku. 

Více čtěte:V Luhansku zuří tvrdé tvrdé boje