1 ukrajinská krize

Druhý umučený ze Slavjanska? Devatenáctiletý student

NOVÉ

Radní města Horlivka Vladimir Rybak byl 19. dubna nalezen mrtev spolu s dalším tělem poblíž města Slavjansk. Nyní se ukázalo, že toto tělo patří teprve devatenáctiletému studentovi Kyjevského polytechnického institutu Juriji Popravkovi. Informaci zveřejnil server Ukrajina Kriminalnaja.

"K naší hluboké lítosti se naše nejhorší obavy potvrdily," napsal prezident Kyjevského polytechnického institutu Michail Žgurovskij. "Student Kyjevského polytechnického institutu na Katedře sociologie a práva Jurij Popravko tragicky zahynul. Jeho tělo bylo nalezeno v řece společně s tělem Vladimira Rybaka."

Tělo Popravka vykazovalo známky mučení, stejně jako tělo zavražděného radního Rybaka. Těla obou mužů byla nalezena v řece Torets poblíž Slavjansku. "Byl to mladý student z Kyjeva. Byl také mučen, také brutálně zabit a hozen do řeky," řekl bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko.

Matka studenta Jaroslava Popravková řekla serveru Liga.net, že její syn společně s přáteli 16. dubna navštívil svou přítelkyni v Charkově. Poté už se s ním nedostala do kontaktu. Dodala, že se Jurij účastnil protestů na Majdanu, které vedly k pádu prezidenta Viktora Janukovyče. Popravkova přítelkyně Daša řekla Ukrajinské pravdě, že následujícího dne odjel, aniž by řekl přesný cíl cesty.

Jaroslava Popravková  dala číslo na svého syna serveru Vesti.ua, který se pokusil na Popravkův telefon dovolat. "Jurij byl ve skupině deseti lidí Pravého sektoru, která zaútočila na základnu. Našli jsme je s kulomety a výbušninami. Tři z našich zabil," řekl muž z proruské donbaské milice, který telefon zvedl. Vysvětlil, že telefon není vypnutý, aby se jim podařilo chytit také Jurijovy komplice.

Více čtěte: Odpůrci? Mucholapka, nebo plácačka, říká šéf proruských milic

Radní Horlivky Vladimir Rybak byl unesen ozbrojenci poté, co se snažil z radnice sundat proruskou vlajku.

Více čtěte: Unesený ukrajinský radní umučen. Další čtyři lidé se pohřešují


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.