Přestávám věřit v demokratické principy, říká Zdechovský k odsouzenému šoférovi

ČECH ODSOUZEN VE FRANCII

Přestávám věřit v demokratické principy, říká Zdechovský k odsouzenému šoféroviNOVÉ
Domov

Vojtěch Šeliga

Odsouzení českého šoféra Jiřího Sagana podkopává demokratické principy, myslí si to europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který věří v jeho nevinu a v případu řidiče odsouzeného za pašování migrantů se značně angažuje. V pondělí před francouzskou ambasádou protestovalo několik desítek lidí, kteří rovněž věří v nevinu Sagana a požadují jeho propuštění. Francouzský soud minulý týden zpřísnil z 18 měsíců na dva roky vězení trest pro českého řidiče, v jehož kamionu úřady našly loni v přístavním městě Calais skupinu Iráčanů. „Ten člověk je stoprocentně nevinný,“ řekl Zdechovský v rozhovoru pro Echo24.

Nakolik je případ pana Sagana ojedinělý? Dostávají i další řidiči podobně vysoké tresty?

Ten případ je naprosto ojedinělý. Ve stejnou dobu byl s migranty chycen například i jeden španělský nebo nizozemský řidič. Oba byli okamžitě propuštěni. Oproti tomu na pana Sagana celníci pokřikovali, že jej nebudou hledat někde v Čečně a proto jej i rovnou zatkli. Většina podobných případů skončila pouze uložením pokuty. Všichni vědí, že migranti do kamiónů lezou, což dokazují i tisíce videí na Youtube, nebo příspěvky ve skupinách řidičů na sociálních sítích. Když jsme tam sdíleli náš případ, tak přišly stovky komentářů od lidí, kteří měli stejnou zkušenost jako pan Sagan. Případy ale pokaždé skončily tak, že policie migranty vyhnala, nebo v nejhorším uložila francouzská policie řidičům pokutu. Nikdy nikoho neposlali na dva roky do vězení. Vždyť je to naprostý nesmysl. Francouzi nezatkli nikoho z neziskových organizací, přestože je prokázané, že s pašeráky spolupracovali.

A proč se tedy obětí stal zrovna pan Sagan?

Myslím si, že to byla shoda náhod. Stalo se to v době po prohlášení prezidenta Macrona, že zpřísní svůj postup proti pašerákům lidí. Pan Sagan byl zkrátka ve špatnou chvíli na špatném místě. Mluvil jsem několikrát s lidmi z Europolu. Všichni vědí, že za pašeráctvím je albánská mafie, dokonce se ví, kde to organizují. Máme satelitní systémy, kde vidíme ty dodávky a známe veškeré jejich postupy. U pana Sagana všech 15 chycených Iráčanů vypovídalo stejně – nevěděli jsme, vloupali jsme se tam v noci, zavřeli nás tam a řekli, že budeme v tolik a v tolik ve Velké Británii. Policie Sagana vinila, že se s pašeráky předem domluvil, což bylo prokazatelně vyvráceno, přesto je ten člověk ve vězení.

Já si připadám jak ve snu. To už můžete zavřít všechny europoslance a nemusíte uvádět vůbec žádný důvod. Všichni evropští politici včetně europoslanců jsou odpovědní za migrační krizi, tudíž jsou pašeráci a měli by na dva roky do francouzského vězení.

Jaké budou Vaše další kroky v případu pana Sagana?

V případu pana Sagana chceme jeho vydání do České republiky a české věznice. Když už musí, tak by si ten trest měl odpykat v Čechách. Hlavně mu poskytnout možnost vídat se s rodinou, se kterou jsme v kontaktu. Jeho manželka má bohužel rakovinu a je potřeba jí zajistit pokračování léčby. V případě rozsudku máme naplánované určité další kroky, ať už právní nebo diplomatické. Ta situace je naprosto neobvyklá a bezprecedentní. Zavřít nevinného člověka na dva roky do vězení dokáží tak v Súdánu nebo v Rusku. Ale ve Francii by se to dít nemělo.

Očekáváte, že bude mít pondělní demonstrace na případ nějaký vliv?

Chtěli bychom upozornit na to, že i ve vyspělých demokraciích dochází k justičním omylům. Chceme Francii vzkázat, ať se případem začnou znovu zabývat a pana Sagana propustí. Není také možné, aby Čechy brali jako Čečence a tímto způsobem se chovali k našim lidem. V momentě, kdy oni udělali hrubou chybu tím, že problém migrace dlouhodobě podceňovali a nejsou dlouhodobě schopni zabezpečit ta problematická parkoviště, tak proč za to má nést zodpovědnost nevinný člověk? 

Co Vás vedlo k tomu se v případu takhle angažovat?

Případem se zabývám intenzivně půl roku. Když vidím tu bezmoc, kdy se obyčejný člověk nemůže ničeho dovolat a zavřou ho, tak já přestávám jako politik věřit v demokratické principy. Kdybych se s tím případem opravdu neseznámil, kdyby pan advokát, který pana Sagana zastupuje, nebyl hned zpočátku značně skeptický k celému případu, a kdyby mi nakonec nepotvrdil, že ten člověk je stoprocentně nevinný,  tak já bych do toho takhle ostře nešel.

Takže věříte v naprostou nevinu pana Sagana?  

Stoprocentně. Ten člověk je navíc již dlouho ve vězení, přestože mu nic neprokázali. Nebyl také v životě nikdy trestně stíhán. Ten případ má ještě jeden rozměr. Pan Sagan svojí prací vydělával manželce na léčbu rakoviny. Žila půl roku z úspor a v dnešní době už nemá skoro z čeho žít. Níči to celou rodinu. Mluvil jsem o případu s francouzskými kolegy a všichni se shodovali na tom, že bude pan Sagan propuštěn, protože je to jasný případ, jenže najednou vyfasoval dva roky. Všichni, kdo si tu žalobu přečetli, tak si klepou na hlavu, protože většina těch věcí, která tam jsou uvedena, není pravdivá. Již tři roky systematicky upozorňuji na fakt, že parkoviště u dálnic od Bruselu a Paříže do Calais nejsou bezpečná, ale nikdo je pořádně nehlídá.

Čtěte také: „Pusťte vězněného Čecha.“ Za řidiče Sagana se bude demonstrovat v Praze

Oběti protikorupční revoluce. Trnitá cesta od obvinění k osvobozujícímu rozsudku