Neřekli mi pravdu, bez dotací budu už od ledna, stěžuje si Babiš

Agrofert přijde o část dotací

Neřekli mi pravdu, bez dotací budu už od ledna, stěžuje si BabišNOVÉ 1
Domov

Michaela Cápová

Ministr financí Andrej Babiš si postěžoval, že mu poslanci neříkali pravdu o novele zákona o střetu zájmů. Prý mu zatajili, že členové současné vlády nemohou žádat o nenárokové dotace pro své firmy už od Nového roku. Předkladatelé pozměňovacích návrhů ale argumentují tím, že datum účinnosti k 1. lednu 2017 bylo v návrhu od samého začátku a že by si měl ministr financí sjednat pořádek ve svém týmu, který ho o tom neinformoval.

„Byl jsem z toho překvapený,“ řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro Seznam.cz. Údajně totiž až Babišovi právníci, kteří načetli pozměňovací návrhy, zjistili, že všichni členové současné vlády nemohou už od 1. ledna 2017 čerpat nenárokové dotace pro své firmy. „Ti, kteří zákon předkládali, neříkali pravdu. To je v rozporu s tím vším, co bylo deklarováno. Říkali, že se to týká až příštího člena vlády,“ dodal vicepremiér s tím, že si toho nevšimli ani jeho kolegové ani média.

Na otázku, jak si Babiš s novým zákonem do 1. ledna poradí, odpověděl, že zatím neví. „To mi musí říct právníci,“ řekl a současně upozornil, že novelu tohoto zákona ještě ani neprojednával v Senátu. „Až to bude ze Senátu venku, tak mi právníci určitě něco doporučí,“ uvedl.

Andrej Babiš se rovněž podivil nad tím, proč jeho majetek poslancům vadí až nyní. „Myslím si, že to není korektní, co se stalo, že to všichni věděli. Nechápu, proč s tím všechny tradiční strany přicházejí až teď. Já se chovám transparentně,“ řekl v rozhovoru pro Seznam.cz. Doplnil také, že svoje média nevyužívá. „Kdo čte Mladou frontu nebo Lidové noviny, tak nemůže říct, že by tam bylo nějaké embargo na jiné politiky,“ uvedl.

‚Špatně si to přečetli‘

Proti kritice ministra financí se ohrazuje poslanec Jan Chvojka (ČSSD), autor pozměňovacího návrhu, který zakazuje členům vlády vlastnit média. „V novele zákona to takhle bylo koncipováno od začátku. Nikdo s tím nijak nečaroval. Nerozumím tomu, proč se tím pan Babiš zaobírá až teď. Je vidět, že si to jeho kolegové špatně přečetli,“ uvedl pro Echo24.cz.

Obdobný postoj k tomu má poslanec Martin Plíšek (TOP 09), který stojí za pozměňovacím návrhem, na jehož základě se členové vlády, kteří vlastní ve firmě více než 25 %, nemůžou účastnit veřejných zakázek a žádat o nenárokové dotace nebo investiční pobídky. „Je to kamufláž. Za posledních 14 dní jsem to od pana Babiše slyšel několikrát. Zřejmě za tím stojí totální neinformovanost jeho lidí a něco to vypovídá o tom, jak jeho tým funguje. Měl by si v tom udělat pořádek,“ řekl deníku Echo24.cz.

Plíšek dále uvedl, že původní návrh předložil už v lednu letošního roku. „Vždycky tam bylo uvedeno toto datum účinnosti. Je to dohledatelné v systému Poslanecké sněmovny. Celou dobu se počítalo s tím, že se to bude vztahovat na nová zadávací a dotační řízení vyhlášená po 1. lednu. Nikdy tam nebyl žádný odklad. Je to logické, nevím ani, proč by tam měl být jiný termín, když nyní není známo, kdy bude příští vláda jmenovaná,“ uvedl Plíšek.

Tzv. lex Babiš odhlasovali poslanci 14. září. Na jeho základě členové vlády nebudou moci vlastnit média nebo žádat o státní dotace v případě, že vlastní 25 % podílu v dané firmě. Ministr Babiš uvedl, že je zákon zacílený čistě na něj a že mu tím kolegové z vlády a sněmovny upírají základní právo vlastnit firmu. „Je to zákon, který upírá všem podnikatelům angažovat se v politice,“ řekl. Senátoři se novelou zákona budou zabývat 19. října.

Čtěte také:

Skončí lex Babiš pod stolem? Senátorům se nelíbí, že se netýká i internetu

Schová Babiš Agrofert za svěřenský fond? Bojuje o vládní a unijní dotace