1 STŘET ZÁJMŮ

Schová Babiš Agrofert za svěřenský fond? Bojuje o vládní a unijní dotace

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Aby Andrej Babiš (ANO) nepřišel o možnost čerpat vládní peníze a eurodotace pro Agrofert, zvažuje, že převede svůj koncern pod svěřenský fond. Informoval o tom deník Právo.

Důvodem je zákon o střetu zájmů, který by Babišův Agrofert připravil o veřejné zakázky a nenárokové dotace, pokud by jeho majitel byl členem příští vlády. Kdyby byl ovšem Agrofert pod svěřenským fondem, dotace by mohl čerpat i nadále.

Ve čtvrteční debatě České televize Babiš naznačil, že toto převedení pod fond skutečně zvažuje. Právu to potvrdil. „Je to jedna z možností. Počkám si na schválení lex Babiš Senátem a vyjádření svých právníků,“ připomněl možnost, že by zákon o střetu zájmů neprošel horní komorou parlamentu. Babiš je jediným akcionářem koncernu.

Pokud by k převedení do svěřenského fondu došlo, fond by spravoval Babišův koncern v jeho prospěch po dobu, co by lídr hnutí ANO působil ve vládě. Podobně funguje již investiční fond Hartenberg, který spravuje Babišovy soukromé finance. Ten například nakupuje a spravuje zdravotnická zařízení.

„Je spravován nezávisle na mně. Mám podíl na majetku, ve správcovské firmě jsou akcionáři pan Jozef Janov a pan Libor Němeček. Fond je řízen panem Janovem a jeho týmem. Co a za kolik kupují, je čistě na nich. Já mám právo veta pro případ, že by se mi nějaké jejich investice nebo obchod nelíbily,“ uvedl Babiš.

Čtěte také: Svatba ani svěřenský fond Babiše od Agrofertu neodstřihnou

Skončí lex Babiš pod stolem? Senátorům se nelíbí, že se netýká i internetu

Doleva s Babišem

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.