Schová Babiš Agrofert za svěřenský fond? Bojuje o vládní a unijní dotace

STŘET ZÁJMŮ

Schová Babiš Agrofert za svěřenský fond? Bojuje o vládní a unijní dotaceNOVÉ
Andrej Babiš zvažuje skrytí Agrofertu za svěřenský fond, aby mohl pokračovat v čerpání vládních a unijních dotací. Foto: FOTO: Jan Zatorský.
1
Domov

lie Echo24

Aby Andrej Babiš (ANO) nepřišel o možnost čerpat vládní peníze a eurodotace pro Agrofert, zvažuje, že převede svůj koncern pod svěřenský fond. Informoval o tom deník Právo.

Důvodem je zákon o střetu zájmů, který by Babišův Agrofert připravil o veřejné zakázky a nenárokové dotace, pokud by jeho majitel byl členem příští vlády. Kdyby byl ovšem Agrofert pod svěřenským fondem, dotace by mohl čerpat i nadále.

Ve čtvrteční debatě České televize Babiš naznačil, že toto převedení pod fond skutečně zvažuje. Právu to potvrdil. „Je to jedna z možností. Počkám si na schválení lex Babiš Senátem a vyjádření svých právníků,“ připomněl možnost, že by zákon o střetu zájmů neprošel horní komorou parlamentu. Babiš je jediným akcionářem koncernu.

Pokud by k převedení do svěřenského fondu došlo, fond by spravoval Babišův koncern v jeho prospěch po dobu, co by lídr hnutí ANO působil ve vládě. Podobně funguje již investiční fond Hartenberg, který spravuje Babišovy soukromé finance. Ten například nakupuje a spravuje zdravotnická zařízení.

„Je spravován nezávisle na mně. Mám podíl na majetku, ve správcovské firmě jsou akcionáři pan Jozef Janov a pan Libor Němeček. Fond je řízen panem Janovem a jeho týmem. Co a za kolik kupují, je čistě na nich. Já mám právo veta pro případ, že by se mi nějaké jejich investice nebo obchod nelíbily,“ uvedl Babiš.

Čtěte také: Svatba ani svěřenský fond Babiše od Agrofertu neodstřihnou

Skončí lex Babiš pod stolem? Senátorům se nelíbí, že se netýká i internetu

Doleva s Babišem