Zeman: Prohlášení 4? Nutné. Čína by si myslela, že exces Hermana je názorem ČR
NÁZORY PREZIDENTA
„Je otázka, proč chce být v takové vládě, kterou nerespektuje,“ řekl ke schůzce ministra kultury Daniela Hermana s tibetským duchovním dalajlamou prezident Miloš Zeman v nedělním pořadu Partie televize Prima. Rozhovor se předtáčel ve středu. Prý jde o „exces“ pana Hermana.
Zeman řekl, že společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních představitelů ČR ke schůzce ministra Hermana s dalajlamou bylo „nutné“ a dodal: „Jinak by mohl vzniknout dojem, že stanovisko ministra Hermana je stanoviskem celé české vlády.“ Společného prohlášení si prý cení: „Velice si vážím společného prohlášení 4 nejvyšších ústavních činitelů, čím jsme dali najevo, že se jedná o osobní exces pana Hermana, nikoliv ministra Hermana.“
Ministr Herman se setkal s duchovním vůdcem dalajlamou v sídle ministerstva kultury na Maltézském náměstí. „Jsem ministrem svobodné a suverénní země. Je pro mne ctí, že se mohu setkat s dalajlamou, jednou z nemnoha morálních autorit současného světa,“ napsal tehdy na Twitter ministr.
Zeman má opačný pohled. „Můj názor je, že kdyby byl pan Herman soukromá osoba, může se setkat s 10 dalajlamy. Ministr je ale ministrem 24 hodin denně. Je otázka, proč chce být v takové vládě, kterou nerespektuje,“ řekl v pořadu.
Prezident také vyjádřil obavy o smysl vyjednávání s čínskou stranou. „Nemáme zájem likvidovat velkou práci, kterou zde odvedl ministr zahraničí, premiér, další ministři, ale také hejtmani a konec konců i já. Že jedním trochu zoufalým gestem se veškerá práce znehodnotí, protože víte, že čínská politika reaguje na návštěvy dalajlami trvale velmi alergicky,“ uvedl Zeman s tím, že už před několika lety říkal, že se s dalajlamou může setkat náboženský vůdce. To on prý není a nevšiml si toho ani u pana Hermana.
Dalajlama přijel do Prahy na konferenci Forum 2000, předtím trávil čas na Slovensku, kde se mj. setkal i s prezidentem Andrejem Kiskou. Poté následoval oficiální protest, čínské ministerstvo zahraničí schůzku označilo za narušení politiky jedné Číny, ke které se Slovensko zavázalo.