Britským stoupencům EU pumpují peníze ruský miliardář, šlechtic i Eurostar
Referendum o brexitu
Zastánci setrvání Velké Británie v Evropské unii stupňují své úsilí při shánění příspěvků na kampaň před červnovým referendem. Vlivná iniciativa Britain Stronger in Europe už dokonce dvakrát překročila povolený limit vybraných prostředků. Na její účty už přišlo více než 14 milionu liber. Mezi nejštědřejší dárce se řadí například miliardář ruského původu Len Blavatnik, předseda investičního fondu Sir George Iacobescu nebo železniční dopravce Eurostar. Soupis odpůrců takzvaného Brexitu přinesla televize Sky.
Referendum o setrvání Velké Británie v EU se blíží, k urnám půjdou občané ostrovního státu 23. června. V souvislosti s tím vrcholí kampaně obou táborů na zmobilizování svých potencionálních zastánců. Jednou z nejvýznamnějších iniciativ za setrvání v Evropské unii je Britain Stronger in Europe. Právě její finanční výsledky přitom budí podezření nejen u volební komise, ale i jejích odpůrců.
Od prvního února do 21. dubna totiž podle zjištění televizní stanice Sky přibylo na jejích účtech více než 14 milionů liber. To je přitom dvakrát více, než povolují na období deseti týdnů před konáním referenda oficiální pokyny volební komise. Kompletní seznam dárců kampaně mají britští úředníci uveřejnit v nejbližších dnech.
Mezi nejvýznamnější zastánce setrvání Velké Británie v EU se řadí původem sovětský miliardář Len Blavatnik. Ten v současné době podniká ve Spojených státech, do jeho byznysu patří například hudební vydavatelství Warner Music Group. Celkovou sumu peněz darovaných Britain Stronger in Europe odmítl podnikatel komentovat.
Společně s ním investovali do kampaně za udržení v EU i Sir George Iacobescu, ředitel majetkového fondu Canary Wharf Group, v němž ukládají své peníze banky Morgan Stanley a Citi. Ty se přitom již v minulosti otevřeně přihlásily k financování zastánců setrvání Británie v EU.
Za pokračování členství v Evropské unii ovšem nelobbují jen soukromé osoby, peníze na něj vynaložily i velké společnosti. Setrvání monarchie ve společném evropském projektu by se zamlouvalo také sázkové kanceláři Bet365 i železničnímu dopravci Eurostar. Ani u těchto firem ovšem není známá celková výše peněžních příspěvků.
„Myslím, že je důležité naslouchat tomu, co říkají velcí zaměstnavatelé. Budou zřejmě mnohem méně investovat ve Spojeném království, pokud budeme mimo EU a naše ekonomika se tím zhorší,“ prohlásil mluvčí Britain Stronger in Europe. „Nejsou tu žádní britští zaměstnavatelé, kteří mluví o našich vyhlídkách mimo Evropu, to by totiž naši práci a růst ohrozilo.“
Některé společnosti odmítly kampaně kolem britského referenda podpořit přímo finančními prostředky, svůj názor ovšem vyjádřily veřejným prohlášením. Jednou z takových firem je i výrobce letadel Airbus, který pro případ odchodu Velké Británie z EU pohrozil zrušením 16 000 pracovních míst.