Palestina není suverénní stát, řekl Obama Netanjahuovi

USA a Izrael

Palestina není suverénní stát, řekl Obama NetanjahuoviNOVÉ 1
Svět
  • čtk, echo24
Sdílet:

Americký prezident Barack Obama vyslovil nesouhlas se začleněním Palestiny do pravomoci Mezinárodního trestního soudu (ICC). Šéf Bílého domu to sdělil izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi během pondělního telefonického rozhovoru, jehož dalším tématem byly jaderné rozhovory s Íránem. Spojené státy již minulý týden uvedly, že Washington nepovažuje Palestinu za suverénní stát. Z tohoto důvodu se Palestina nemůže připojit k ICC.

"Prezident Obama zdůraznil, že Spojené státy se nedomnívají, že přistoupení Palestiny k ICC je konstruktivní," uvedl Bílý dům podle agentury Reuters. Spojené státy revidují svůj program pomoci Palestincům, napsala agentura AP. Palestinský velvyslanec při OSN Rijád Mansúr předložil oficiální žádost Palestiny o začlenění do jurisdikce ICC v pátek 2. ledna. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve středu před týdnem žádost Palestiny přijal. Jak tehdy oznámil jeho mluvčí Stéphane Dujarric, Palestina bude pod ICC spadat od 1. dubna.

Palestinci chtějí před soudem obvinit Izraelce z válečných zločinů, soud ale nemusí zahájit vyšetřování v případě, kdy žalovaná strana prokáže, že se případy sama zabývá. Soud ale již ve svém nedávném prohlášení tento měsíc zdůraznil, že přijetí jurisdikce soudu "automaticky neznamená, že dojde k vyšetřování".

Čtěte také: Izrael své vojáky soudu do Haagu nevydá

V USA dnes začíná vůbec první proces proti palestinské samosprávě za její údajnou spoluvinu na teroristických útocích na Izraelce. Bude se týkat útoků spáchaných od roku 2001 do roku 2004, které nepřežilo 11 lidí. Před soudce předstoupí množství svědků a lidí, kteří atentáty přežili. Očekává se, že proces potrvá tři měsíce. Palestinci se chtěli soudu vyhnout, ale americký nejvyšší soud jejich odvolání proti zahájení procesu zamítl. Žaloba je založena na tvrzení příbuzných obětí, podle nich se palestinské vedení podílelo na teroristických činech s cílem "terorizovat a zastrašit Izraelce a přinutit Izrael přistoupit na polické požadavky Palestinců a také ovlivnit v tomto směru politiku americké vlády". Žalující stranu zastupuje telavivské právní centrum Šurat Hadin.

ICC je první stálý trestní soud s celosvětovou působností, který stíhá jednotlivce za zločiny proti lidskosti, genocidu a válečné zločiny. Od roku 2002 sídlí v nizozemském Haagu. Palestina se stane 123. státem, který pod něj spadá. Spojené státy mezi těmito zeměmi nejsou a jejich názor na palestinskou státnost tak na soud nemá žádný vliv, napsala AP.

Kromě palestinského členství v ICC Obama s Netanjahuem hovořil i o pokračujících jaderných rozhovorech s Íránem. Obama sdělil, že Spojené státy pracují na dosažení jaderné dohody, která by Íránu zabránila získat jadernou zbraň. Netanjahu již několikrát upozornil, že taková dohoda by mohla podkopat bezpečnost Izraele. Další kolo rozhovorů mezi Teheránem a šesti světovými mocnostmi o íránském jaderném programu začíná v neděli ve Švýcarsku.

Čtěte také: Obama vynechal Paříž. Dobře ví proč

Sdílet:

Hlavní zprávy