Sněmovna je v rozkladu a Kalousek si připadá jako zombie
Chaos a obstrukce
Mimořádná schůze kvůli jedinému hlasování. To je vrchol bezradnosti, se kterou ve sněmovně zápolí vládní koalice. I když mají ČSSD, ANO a KDU-ČSL většinou 111 hlasů, průběh schůzí vystihuje jediné slovo – chaos. Čas na projednávání zákonů ukrajují debaty o televizních rolích, zahraničních cestách nebo hláškách ze sociálních sítí.
Už se z toho stala rutina. Poslanci se ráno sejdou a místo zákonů, kterým by se měli věnovat, začnou řešit všechno možné. Například vystupování ministra obrany Martina Stropnického (ANO) v roli televizního kriminalisty, který si dostatečně neváží armády. Nebo zahraniční cestu sněmovního místopředsedy Vojtěcha Filipa (KSČM) do Ruska, na kterou ho pozval muž z indexu Evropské unie.
Čtěte také: Stropnický prý poplival vojáky. Poslanci řeší Kriminálku Anděl
Čtěte také: Šéf komunistů Filip je v Moskvě sám za sebe
Koalice je pod palbou opozičních poslanců, kdy klíčové výpady obstarává šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Zahanbit se nenechávají ani lídr zákonodárců ODS Zbyněk Stanjura nebo šéf poslanců Úsvitu Radim Fiala. Mnohdy si ale vládní koalice s problémy vystačí sama. Někdy se špatně dohodne na hlasování, jindy musí zase řešit vzájemné výpady vlastních ministrů.
Čtěte také: 'Ať se jde léčit,' kritizuje Babiš Němečkův útok na Mafru
„Dovolte, kolegové, abych vám po 25 letech jako zombie řekl, že něco tak strašného, něco tak neprofesionálního, neefektivního a nekompetentního v řízení této sněmovny jsem ještě nikdy nezažil a že to samozřejmě vede od vedení vlády.“
Zatím poslední exces přišel v pátek odpoledne při projednávání zákona, který by měl zajistit pouze mírný růst poslaneckých platů. Už to vypadalo, že je vše na dobré cestě. Poslanci téměř dokončili úvodní čtení normy a rozhodli, jaké výbory se jí budou zabývat. Pak ale přišla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) s návrhem na zkrácení lhůty pro projednávání normy ve výborech. A opozice rázem „pauzla“ jednání sestavou přestávek. Výsledek? Poslanci jsou o krok blíž tomu, že jim od ledna poskočí platy o více než čtvrtinu a zabránit tomu může jenom narychlo svolaná mimořádná schůze.
„Máme takovou opozici, jakou máme. Jsou to lidé, kteří využijí cokoli, aby se zdrželo fungování vlády.“
„Dovolte, kolegové, abych vám po 25 letech jako zombie řekl, že něco tak strašného, něco tak neprofesionálního, neefektivního a nekompetentního v řízení této sněmovny jsem ještě nikdy nezažil a že to samozřejmě vede od vedení vlády. Protože vláda není schopná říct většině ve své sněmovně, co chce. Jste amatéři, jste diletanti. Neumíte to!“ zlobil se na mikrofon Miroslav Kalousek. Bylo to ve chvíli, kdy se předsedové klubů nejdřív poradili nad dalším postupem jednání. Aby vzápětí přišel šéf poslanců hnutí ANO Jaroslav Faltýnek s návrhem další změny.
Premiér Bohuslav Sobotka odmítá, že by byla chyba na straně koalice. „Máme takovou opozici, jakou máme. Jsou to lidé, kteří využijí cokoli, aby se zdrželo fungování vlády,“ uvedl pro server ECHO24.cz a dodal: „Vládě se daří dosahovat cílů, které si stanovila. Napravujeme chyby, které tady udělala ODS a TOP 09. Těžko po nich můžeme chtít, aby tady stály a tleskaly vládě nadšením, že rušíme věci, které tu zaváděly.“
Podle představitelů opozice se s nimi ale šéfové vládních klubů nesnaží dostatečně dohodnout. Vadí jim například, že není dost prostoru také na projednání jejich předloh. Sami pak prý nemají motivaci vycházet vládě vstříc.
Zákonů na konec roku je příliš, zlobí se opozice
„Nakupilo se strašně moc zákonů na konec roku. Vláda má pocit, že je všechny potřebuje stihnout ještě letos,“ stěžuje si Radim Fiala. „Když jedna schůze překotně střídá druhou, nese to s sebou zmatky a problémy. Organizaci sněmovny řídí organizační výbor a vláda. Ta má většinu,“ dodává. Koalice by podle něj měla rozprostřít projednávání návrhů ve sněmovně na dobu celého roku.
Zbyněk Stanjura volá po častějších a pevnějších dohodách mezi šéfy poslaneckých klubů. „Nebudou platit nikdy ve sto procentech. Vždycky přijde nějaký ministr nebo vláda, že potřebuje něco urgentně projednat. To je poměrně běžné a dělo se to ve všech volebních obdobích. Ale tento nebývalý zmatek za nás opravdu nebyl,“ míní. I opoziční poslanci by podle něj měli vědět, co chce koalice který den řešit a jak dlouho se jednání věnovat. Nyní to často netuší ani vládní poslanci.
„Držel bych dohodu. Bez ohledu na to, co vyjde v novinách, se budeme snažit projednávat zákony. Ale jak vládní, tak opoziční.“
Podle předsedy poslanců hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by to mohla být cesta. „Pan Stanjura navrhoval sednout si vždycky na začátku jednacího týdne a domluvit se, ale potom dohody také držet,“ zmínil. „Držel bych dohodu. Bez ohledu na to, co vyjde v novinách, se budeme snažit projednávat zákony. Ale jak vládní, tak opoziční. Ať tam to opoziční okénko je. A nechť jsou interpelace,“ dodal Faltýnek pro server ECHO24.cz.
Bělobrádek radí poslancům některé debaty promlčet
„Měli bychom se začít chovat jako profesionálové a být věcní,“ přikyvuje vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Kdykoli to přejde do osobní roviny, tak to končí tak, že toho velmi ráda využije opozice, aby upozornila na to, že koalice nefunguje lidsky. A když to nefunguje lidsky, tak to těžko funguje politicky,“ dodává.
Bělobrádek se prý lidovecké poslance snaží „krotit“, aby se do některých diskusí raději vůbec nepouštěli. „Moje osobní doporučení je, abychom se nad některé věci povznesli, byli velkorysí a vyřídili si je jinde a jinak. A nezdržovali sami sebe a především Českou republiku, která potřebuje řešit věcné věci,“ míní.
Politici by teoreticky mohli zajistit věcnější jednání sněmovny změnou jednacího řádu. Například tím, že by jednotliví poslanci vystupovali jednotlivým bodům nejvýš dvakrát po deseti minutách. Když ale s takovou změnou přišlo hnutí ANO, schytalo kritiku od opozice, ale také od vládních kolegů.