‚Bin Ládin internetu‘ si užíval s prostitutkami, zjistili agenti
Anvar Avlakí
Předtím, než se Anvar Avlakí, někdy též přezdívaný „bin Ládin internetu“, stal šéfem propagandy teroristické sítě Al-Káida, působil jako imám v americkém Washingtonu. Pro okolí se prezentoval jako spořádaný a konzervativní klerik, v soukromí se ovšem rád scházel s prostitutkami, přičemž za jedno setkání platil i několik set dolarů, píše v nedávno vydané knize.
Když 11. září narazila letadla do budov Světového obchodního centra, FBI se začala zajímat o islámské duchovní, kteří kázali na území Spojených států, protože se bála jejich radikalizace. Mezi jinými agenti začali sledovat i jistého Anvara Avlákího, milujícího manžela a otce tří dětí, který kázal místní komunitě muslimů a nabádal je, aby vedli spořádaný život.
Agenti ovšem zjistili, že Avlakí žádné radikální myšlenky nehlásá. Nesouhlasil sice s invazí do Afghánistánu, vždycky ale zdůrazňoval, že terorismus odsuzuje. Podle knihy Objective Troy, kterou před nedávnem vydal novinář z amerického listu New York Post Scott Shane, jenž se dlouhodobě zajímá o prostředí zpravodajských služeb, však agenti zjistili něco jiného – že se navenek spořádaný klerik velice rád setkává s prostitutkami. A že za jejich služby utrácí nemalé peníze.
Avlakí se s nimi setkával v hostelech a hotelech po celých Spojených státech, ponejvíce v domovském Washingtonu. Prostitutky, které agenti FBI oslovili, o něm shodně uváděly, že se „choval slušně“ a „příjemně voněl“. Za jednotlivé úkony platil různé částky. Například jedné dívce z Floridy, která si prostitucí vydělávala na vysokoškolské studium, zaplatil za orální sex 220 dolarů (více než 5000 korun). V jiných případech ho však jedno setkání vyšlo klidně i na 300–400 dolarů.
První občan, kterého nechala zabít vláda
Tím, že se agenti Federálního úřadu pro vyšetřování začali o Avlakího zajímat, ho však i nevědomky vyplašili – jedna z dívek, se kterou se někdejší klerik setkával opakovaně, ho upozornila, že se po něm ptal „agent jménem Wade“. Avlakí, který ve svých kázáních mimo jiné tvrdil, že AIDS je trest, jenž na Spojené státy seslal Bůh kvůli hříšnému způsobu života, si tak uvědomil, že by se mohl celkem snadno stát cílem vydírání.
Nedlouho poté tedy podle listu New York Post, který zveřejnil úryvky ze Shaneovy nové knihy, oznámil svému bratrovi, že bude muset opustit zemi a následně skutečně utekl do Londýna. V britské metropoli postupně pronikal mezi radikální islamisty a stále více se utvrzoval ve svém protizápadním postoji.
Později utekl do Jemenu, kde se stal šéfem propagandy místní odnože teroristické organizace Al-Káida. Na starosti měl facebookovou stránku, kanál na serveru YouTube a časopis, který radikální organizace vydávala, což mu vysloužilo přezdívku „bin Ládin internetu“.
Třicátého září roku 2011 ho však štěstí opustilo – zemřel při útoku bezpilotního dronu, který na jeho zabití vyslala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA). List New York Post v této souvislosti podotýká, že Avlakí se tak stal prvním americkým občanem, který byl bez soudu pronásledován a zabit vládou Spojených států od dob války Severu proti Jihu.