Unesl 300 dívek. Teď chce být africkým bin Ládinem
Portrét vůdce
Islamistická teroristická skupina Boko Haram, která stojí za dubnovým únosem tří set nigerijských dívek, se “pyšní“ přívlastkem nejbrutálnějšího uskupení na světě. Abubakar Shekau, její vůdce, si libuje v autoritářském stylu vedení, stylizuje se do afrického Usáma bin Ládina a uplatňuje praktiky al-Káidy. Někteří analytici ho vidí jen jako “šílence“, jiní důrazně upozorňují na jeho chytrost a umění manipulace. Shekaův profil sestavil server NBC News.
V roce 2009 se nigerijské policii podařilo zneškodnit tehdejšího vůdce skupiny Mohammada Yusufa. Po Yusufově smrti se mezi jeho potencionálními nástupci rozpoutal mocenský boj. Klíčovým parametrem byla brutalita. Abubakar Shekau vyhrál a pod jeho radikálním velením došlo ke značnému posílení operačních schopností organizace.
,,Shekau přispěl k rozvoji teroristických útoků Boko Haram. Dříve operovali mačetami, střelbou z ručních zbraní a amatérskými výbušninami, dnes nasazují bojové síly a útočí z ručních protitankových granátometů,“ potvrzuje Emmanuel Ogebe, nigerijský právník zaměřující se na lidskoprávní problematiku.
O únosu nigerijských dívek čtěte také zde:
Přes padesát nigerijských dívek uprchlo ze spárů Boko Haram
V unesených dívkách vidím i svoje dcery, řekla Obamová
Od jeho nástupu do čela Boko Haram si tato islamistická skupina podle americké Rady pro zahraniční vztahy (The Council on Foreign Relations) vysloužila nálepku nejnásilnější teroristické organizace světa. Na svém kontě už totiž má k sedmi tisícovkám mrtvých. Toto číslo donutilo Radu posunout Abubakara Shekaua na třetí místo v žebříčku nejhledanějších teroristů. Odměna za informaci o místě jeho pobytu aktuálně činí 7 milionů dolarů, uvádí americký vládní program Odměna za spravedlnost (the Reward for Justice) orientující se na boj s mezinárodním terorismem.
Vůdce s fotografickou pamětí
O Shekauovi se toho ví pomálu. Odhady hovoří o tom, že je mu mezi třiceti až čtyřiceti lety. Známo není ani místo jeho narození. Objevují se domněnky, že se narodil v Nigeru, avšak Niger se proti tomu ostře ohrazuje a tvrdí, že terorista pochází ze státu Yobe, součásti Nigerijské federativní republiky. Toto navíc podporuje i fakt, že Shekauova matka žije v nigerijském městě Maiduguri, které se nachází kousek od školy, z níž byly uneseny školačky.
Prý se mu dostalo pouze nejzákladnějšího vzdělání, ovšem díky fotografické paměti se naučil mluvit několika jazyky. Kromě svého rodného jazyka kuneri se domluví také hausky, arabsky a trochu umí také anglicky.
Jeden z mála milníků jeho život, který je veřejnosti znám, byl okamžik, kdy proslovil sérii ohnivých kázání v hlavní mešitě ve městě Maiduguri. Tato kázání byla natočena na kameru a poté mocně distribuována. Hlavními body kázání byly útoky na západní vzdělání a hudbu nebo apel na zavedení práva šaría. Všechny tyto myšlenky jsou nyní začleněny do filosofie Boko Haram.
Druhý bin Ládin?
Experti na terorismus upozorňují, že u Shekaua je patrná snaha napodobovat bin Ládina, jenž je v severoafrickém regionu poměrně oblíbený. ,,Projevuje se u něj tendence stupňovat svou proti americkou rétoriku s cílem globálního rozšíření svého vlivu. Současně se mu povedlo rozvinout sofistikovanou mediální “kampaň“,“ podotýká americký expert, který si přál zůstat v anonymitě.
,,Jeho prezentace sestává z napodobování Usámy bin Ládina, ať už se jedná o oblíbené kulisy sestávající ze zbraní nebo neustálé zveřejňování videí,“ potvrzuje právník Ogebe.
Například v nedávno zveřejněné videu vůdce Boko Haram obzvláště zlostně a pohrdavě odsuzuje prezidenta Baracka Obamu, hrozí USA a činí agresivní prohlášení ve jménu globálního džihádu.
,,Shekau je pro Boko Haram klíčovou postavou. Nejde jen o hledisko ideologického sblížení s al-Kaidou, ale také o přejímání taktik typických pro al-Káidu,“ říká Michael Leiter, bývalý ředitel Národního centra pro boj s terorismem, v současné době analytik NBC.
Sama al-Káida kritizuje útoky pro jejich brutalitu
Paradoxní ovšem je, že sama al-Káida povahu některých útoků Boko Haram kritizuje – nelíbí se jí jejich přílišná brutalita. Největší vlnu nesouhlasu u al-Káidy vyvolal požár základní školy, při němž zahynulo mnoho chlapců.
Další rozdílnost mezi Boko Haram a al-Káidou je jejich styl velení. Zatímco Usáma bin Ládin konzultoval některé záležitosti v úzkém kruhu svých poradců, Shekau rozhoduje zcela autokraticky.
,,Shekaův styl vedení je tvrdý jako jeho ideologie," říká nejmenovaný odborník z USA. ,,Obklopuje se těmi, kteří jej bezmezně obdivují a podporují a odmítá ty, kteří by mohli zpochybňovat jeho autoritu a jeho názory.“ Američan nadto dodává, že Shekauova kampaň většinově cílená na civilní cíle přispěla před dvěma roky ke vzniku frakcí uvnitř organizace Boko Haram.
Šílený, nebo nebezpečně chytrý?
Experti na terorismus se v názoru na Shekaua a jeho schopnost stát se vlivným vůdcem militantního islámu rozcházejí. Někteří namítají, že je šílený a mentálně labilní, na jiné působí vysoce nebezpečně, vypočítavě a chytře.
,,Každý nestranný pozorovatel, obzvláště ten, který v průběhu let sledoval jeho veřejná prohlášení, se zkrátka musí zamyslet nad jeho duševním stavem, zejména ve spojitosti s jeho posledním videem", říká americký expert a odkazuje na záznam, na němž Shekau divoce gestikuluje a za propuštění dívek požaduje propuštění uvězněných členů Boko Haram.
John Campbell, americký velvyslanec, který působil v Nigérii v letech 2004 – 2007, však odmítá přehlížet Shekauovy mediální schopnosti a vliv, pomocí něhož vyzývá k většímu závazku k islámu. Tento apel je podle něj atraktivní zejména pro muslimy ze severu Nigérie.
,,Shekau využívá vzteku obyvatel severní Nigérie, tohoto chudého a převážně muslimského regionu. Jeho pobuřující rétorika extrémně přitahuje negramotné lidi naštvané na nespravedlnost společnosti... A to si on naprosto užívá," upozorňuje na možné riziko Campbell.