V unesených dívkách vidím i svoje dcery, řekla Obamová

V unesených dívkách vidím i svoje dcery, řekla Obamová 1
Svět
Sdílet:

První dáma USA Michelle Obamová v ojedinělém prohlášení odsoudila dubnový únos téměř tří stovek školaček v Nigérii islámskými radikály z hnutí Boko Haram. Zdůraznila, že tento hanebný čin dokazuje, že extremisté odmítají vzdělávání dívek, proti čemuž je nutné rozhodně bojovat. Svou podporu dívkách vyjádřila již dříve, když se připojila k online kampani Bring Back Our Girls.

„Co se stalo v Nigérii, není izolovaný případ. Je to příběh, který se děje před našimi zraky každý den, kdy mladé dívky po celém světě riskují svůj život, aby naplnily své tužby,“ řekla Obamová v rozhlasovém projevu z Bílého domu, který tradičně pronáší každou sobotu její manžel, prezident Barack Obama. „Vidím v nich i svoje vlastní dcery,“ dodala.

Obamová vyzvala svět ke zvýšenému úsilí směřujícímu k tomu, aby všechny dívky na naší planetě měly přístup ke vzdělání. Je to podle Obamové jejich plné právo. Na závěr proslovu vyzvala k modlitbám za to, aby se unesené dívky v Nigérii vrátily domů a zdravé. Islamisté z Boko Haramu hodlají dívky buď prodat na černém trhu s otroky, anebo využívat jako sexuální otrokyně.

Na podporu pohřešovaných školaček a jejich rodin kromě první dámy USA vystoupily i další známé osobnosti. Hromadný únos odsoudil americký prezident Barack Obama, nečinnost nigerijské vlády kritizoval bývalý generální tajemník Kofi Annan. Vdova po jihoafrickém prezidentovi Nelsonu Mandelovi Graça Machelová vládu a mezinárodní společenství zas vyzvala ke zvýšení úsilí o záchranu středoškolaček. K internetové kampani Bring Back Our Girls se připojila herečka Angelina Jolie, Emma Watson nebo šestnáctiletá pákistánská bojovnice za právo žen na vzdělání Malala Júsufzaiová. 

OSN hrozí zásahem

Rada bezpečnosti OSN v pátek dala najevo nad únosem stovek školaček rozhořčení. Současně vyzvala radikály k jejich okamžitému propuštění a pohrozila, že proti nim zasáhne. „Členové Rady bezpečnosti vyjádřili záměr aktivně sledovat situaci kolem unesených dívek a zvážit odpovídající opatření proti Boko Haram,“ uvádí se v prohlášení RB OSN.

Kritiku za svou nečinnost si vyslechla i nigerijská vláda a další africké země od západních představitelů. V samotné Nigérii hromadný únos vyvolal demonstrace. Zemi už poslaly na pomoc skupinu expertů USA a Velká Británie. V případě spojených států jsou mezi nimi i pracovníci FBI. Také Francie a Čína Nigérii nabízejí odborníky a zpravodajské informace získané z terénu agenty a špionážními družicemi. Tým policejních specialistů je ochotno vyslat Španělsko a také Interpol.

Světové ekonomické fórum se rozhodlo podpořit bezpečnost nigerijských škol deseti miliony dolary. Podle předsedy fóra, které nyní zasedá v nigerijské metropoli Abuji, Philippa Röslere se projekt zrodil spontánně během konference a podpořilo ho několik podnikatelů.

K únosu nemuselo vůbec dojít

Podle mezinárodní organizace Amnesty International k hromadnému únosu dívek nemuselo vůbec dojít. Nigerijská armáda byla totiž už v polovině dubna před únosem dívek varována. Bezprostředně ale nepodnikla nic proti tomu, aby tomu zabránila. „Usvědčující svědectví, která obdržela Amnesty International, odhalují, že nigerijské pořádkové síly nereagovaly na varování, která obdržely strany možného ozbrojeného útoku členů Boko Haram na internát veřejného lycea v Chiboku a která před tímto únosem varovala,“ uvedla Amnesty International. 
 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy