Náměstek, kam se podíváš. Ministři jich budou mít i 10

Byrokracie roste

Náměstek, kam se podíváš. Ministři jich budou mít i 10NOVÉ
Vláda Bohuslava Sobotky na úvodním snímku s prezidentem Milošem Zemam na Pražském hradě Foto: Foto: Úřad vlády ČR
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

8, 9, 10… Na českých ministerstvech s jarem výrazně roste počet náměstků. Nejde jenom o finance, kde Andrej Babiš (ANO) vytvořil novou IT sekci, nebo o dopravu, kde Dan Ťok vzal do vedení i svoji bývalou sekretářku. Například na zemědělství je už teď devět náměstků a na ministerstvu práce jich bude brzy deset. Deník ECHO24.cz srovnal současnost a rok 2000, kdy vládl nynější prezident Miloš Zeman: počet náměstků narostl za 15 let zhruba o 40 %. Resorty se hájí, že za to může služební zákon.

Na každém prstu jednoho náměstka. V takové situaci bude od letošního léta ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Už nyní má osm náměstků pro řízení sekce a od 1. července jí přibudou ještě dva posty politických náměstků, se kterými počítá služební zákon. Za Zemanovy vlády přitom resortu stačilo šest náměstků, i když byly doby, kdy se jejich počet vyšvihl až na 11. Mezi vládními kolegy bude Marksová zřejmě rekordmankou, na druhou stranu spravuje ministerstvo, které má rozsáhlou agentu a na jeho vrub jde polovinu výdajů státního rozpočtu.

Druhé místo si s devíti náměstky připíše ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). „Tento počet je definitivní, a již nepředpokládáme k 1. 7. nějakou změnu v počtu náměstků. Ministerstvo zemědělství k tomuto stavu přikročilo z důvodu velké šíře agendy resortu,“ zmínil šéf Jurečkova tiskového oddělení Radek Melichar. Před 15 lety tu bylo o dva náměstky méně. (Po vydání textu ministr Jurečka prezicoval odpověď svého tiskového oddělení s tím, že náměstků má jen osm, v jednom případě jde o státního tajemníka, pozn. red.)

Služební zákon už nepočítá s posty vrchních ředitelů a s nimi mizí jedno patro vedení.

Na děleném třetím až pátém místě jsou resorty zdravotnictví, zahraničních věcí a průmyslu. Ministři Svatopluk Němeček, Lubomír Zaorálek a Jan Mládek (všichni ČSSD) budou mít od léta po osmi náměstcích. Na zdravotnictví byli přitom v minulosti náměstci čtyři, na zahraničí jich bylo pět, na průmyslu šest. Mládkův resort ale zdůrazňuje, jak jeho vedení oproti Zemanovým časům zeštíhlilo. Služební zákon už nepočítá s posty vrchních ředitelů a s nimi mizí jedno patro vedení. V roce 2000 tu bylo vedle šesti náměstků ještě 13 vrchních ředitelů.

Po sedmi náměstcích budou mít od léta ministerstva dopravy, obrany a školství. I když v případě resortu Marcela Chládka (ČSSD) není číslo ještě definitivní. „Na základě služebního zákona nyní probíhá debata nad změnou organizační struktury. Její součástí bude i počet budoucích odborných náměstků,“ uvedla mluvčí Klára Bílá.

Čtěte také: Babiš potichu jmenoval nového náměstka s extra sekcí

Ťok bude mít náměstkyni číslo sedm, svou asistentku

Ministerstvo financí se s aktuálním počtem šesti náměstků řadí mezi resorty s užším vedením. Pouze pět náměstků je zatím na vnitru, na životním prostředí a na kultuře, tady ale už avizují navýšení o jedno křeslo. Vůbec nejméně náměstků stačí k řízení svých resortů Karle Šlechtové a Robertu Pelikánovi (oba za ANO). Na ministerstvu pro místní rozvoj a ministerstvu spravedlnosti je nyní po čtyřech náměstcích a tak by to mělo zůstat i po nástupu služebního zákona.

„Nová organizační struktura ministerstva spravedlnosti v souladu se služebním zákonem umožňuje mít ještě dva takzvané politické náměstky, nicméně tyto posty nemá současný ministr spravedlnosti v dohledně době v úmyslu obsazovat,“ zmínil Jiří Hovorka z tiskového oddělení Pelikánova resortu.

Podle údajů z jednotlivých ministerstvech bylo v roce 2000 na resortech celkem 68 náměstků. Letos v létě jich bude zřejmě 96 – a možná ještě víc.

Právě o politické náměstky byl přitom nejvýraznější spor mezi Sobotkovou vládou a prezidentem Zemanem při schvalování služebního zákona. Podle Zemana bude tento náměstek „budižkničemu“ a nemá ve státní správě co dělat. Vláda ČSSD, ANO, a KDU-ČSL ale možnost zřízení míst politických náměstků ve sněmovně prosadila jako šanci, aby se na řízení ministerstvech mohla při obměně vlád mohli podílet i koaliční partneři.

Podle údajů z jednotlivých ministerstvech bylo v roce 2000 na resortech celkem 68 náměstků. Letos v létě jich bude zřejmě 96 – a možná ještě víc. Číslo přitom nezahrnuje státní tajemníky resortů a post náměstka pro státní službu na vnitru, kteří mají zajišťovat novou, apolitickou linii řízení.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz