Ukázalo se, že vítězí dohody, říká neúspěšný kritik ČSSD Tejc

NOVÉ VEDENÍ SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE

Ukázalo se, že vítězí dohody, říká neúspěšný kritik ČSSD TejcROZHOVOR
Neúspěšný kandidát na statutárního místopředsedu poslanec Jeroným Tejc. Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Tereza Vilímová

Neúspěšnému kandidátovi na statutárního místopředsedu i řadového místopředsedu ČSSD Jeronýmu Tejcovi nebylo po skončení prvního dne sjezdu strany očividně do zpěvu. Ukázalo se, že vítězí dohody, uvedl pro server Echo24 největší kritik předsedy Bohuslava Sobotky, který dlouhodobě volal po změně ve vedení. K té ale nedošlo a Tejc tak skončil mimo vedení strany. K tomu, co se mu na straně nelíbí, se ale už vracet nechce.

Nepodařilo se vám uspět ani na pozici statutárního místopředsedy, ani poté v volbě předsedů. Nechybělo ale mnoho, tři hlasy a mohl jste postoupit do druhého kola.

To je život. Ukázalo se, že vítězí dohody. Není to něco, co bych kritizoval, beru to na vědomí. Sociální demokracie se rozhodla, že chce vyhovět přání předsedy, jaký má mít tým a tak se stalo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nemyslíte si, že to je chyba, že po tom „fiasku“ ve krajských volbách, nedošlo k žádné výrazné obměně ve vedení?

Jestli to je nebo není chyba, to ukáže až výsledek příštích parlamentních voleb. Já jsem sociální demokracii nabídl změnu, sociální demokracie změnu nechce a já to respektuji.

„Jsem rebel, ale nejsem rebel bez příčiny. S tím, co se děje v sociální demokracii nejsem spokojený a nejsem sám. Za poslední dva roky nás opustilo přes 2 tisíce lidí. Já se ptám, jak chceme oslovit nové voliče, když si nedokážeme udržet ty staré,“ řekl poslanec Jeroným Tejc ve své nominační řeči. 

Nebude chybět ve vedení ten opoziční názorový proud?

Já bych neřekl, že opoziční, já bych řekl možná jiný v některých programových věcech, nebo při zdůrazňování některých věcí, ale rozhodně bych se neoznačoval ani teď po té volbě za opozici.

Co se třeba týče těch návrhů, jako je progresivní zdanění. Vy jste říkal, že jste měl jinou představu, jak by ten návrh na progresivní daň měl vypadat. Budete se snažit tuhle svoji představu dále prosadit do programu strany?

Tu svou představu jsem řekl a současně jsem ji napsal. V tom svém materiálu říkám jednoduše, že bychom měli zvýšit hranici na trojnásobek průměrné mzdy. Myslím si, že by to bylo spravedlivé a současně správné. 

Vy jste v projevu uvedl, že vás opouští voliči i členové a že je těžko lákat nové. Kde je podle vás tedy ta zásadní chyba?

To, co jsem chtěl říct na adresu vedení, to jsem řekl. Sjezdem ta debata končí. Já se k tomu nechci vracet.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Sobotka znovu v čele sociální demokracie. Ve vedení nově Dolínek a Birke

Viníme ze všeho Babiše, my jsme ho ale vzali do vlády, drtí straníky Zimola

Ministr Chvojka chce zvýšit rodičovskou rodinám s vícerčaty o 110 tisíc