Ministr Chvojka chce zvýšit rodičovskou rodinám s vícerčaty o 110 tisíc
Zvýhodnění rodinám s vícerčaty
Rodiče vícerčat možná budou pobírat vyšší rodičovský příspěvek, vzroste také daňová sleva na první dítě. Rozšíří se rovněž okruh rodin, které budou mít nárok na přídavek na dítě. V novele o státní sociální podpoře, která má zavést možnost zrychleného čerpání rodičovského příspěvku, to dnes doporučil poslancům schválit sněmovní sociální výbor. Plénum bude hlasovat o podobě předlohy zřejmě na dubnové schůzi.
Výbor se ale neshodl na dalším z pozměňovacích návrhů, jenž by zvýšil některým rodinám přídavky na děti. Bez jeho stanoviska budou poslanci také rozhodovat o požadavcích na zvýšení odměn pro pěstouny, jak je prosazují Zuzana Kailová (ČSSD) a Jitka Chalánková (TOP 09).
Podporu výboru nedostala úprava Pavly Golasowské (KDU-ČSL) o pohřebném. Na pětitisícovou dávku by měly podle jejího návrhu nárok rodiny s příjmy do 2,4 násobku životního minima. Zhruba deset let se pohřebné vyplácí jen na úhradu pohřbu nezaopatřeného dítěte nebo rodiče nezaopatřeného dítěte.
Vyšší rodičovskou pro rodiny s vícerčaty chce zavést ministr Jan Chvojka (ČSSD). Rodiny by čerpaly 330 000 korun místo nynějších 220 000 korun. Úprava by vyšla stát v prvním roce asi na 400 milionů korun navíc, v dalších letech by se rozpočtový výdaj snížil kvůli užšímu okruhu příjemců zhruba na 210 milionů korun. Pozměňovací návrh získal podporu všech přítomných členů výboru kromě zástupců vládního hnutí ANO, kteří se hlasování zdrželi.
Růst daňové slevy na první dítě o 150 korun měsíčně prosazuje ve Sněmovně prostřednictvím návrhu šéfa poslanců ČSSD Romana Sklenáka koalice, nově má činit 15 204 korun. Změna připraví státní rozpočet o 2,1 miliardy korun ročně. Nárok na přídavky na děti by měly podle dalšího koaličního návrhu, jenž předložil Sklenák, rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima místo nynějšího 2,4 násobku.
Překvapivě dopadlo hlasování výboru o zvýšení dětských přídavků v rodinách, v nichž aspoň jeden rodič pracuje nebo má příjem nejméně na úrovni životního minima. Ač se novinka prezentovala jako koaliční dohoda, ve výboru se nenašlo dost hlasů pro její schválení, ale ani zamítnutí. Přídavky by se podle úpravy zvýšily o 300 korun za 800, 910 a 1000 korun měsíčně podle věku dítěte.
Výbor naopak kývl na požadavek Vlasty Bohdalové (ČSSD), jenž by zařadil doktorandy starší 26 let ve standardním denním studiu mezi takzvané státní pojištěnce. Znamená to, že stát by za ně nově hradil zdravotní pojištění. V samostatné předloze změnu prosazuje vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Úpravu, která by ročně vyšla stát asi na 49 milionů korun, podporuje i ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).
Z vládní novely chce sociální výbor vypustit pasáž, která by u rodičovského příspěvku zrušila sledování docházky dětí do školky. Pokud by byl výborový pozměňovací návrh schválen, nadále by platilo, že rodiče mohou dát dítě do školky nejvýše na 46 hodin měsíčně, jinak o dávku přijdou.