VIDEO: Odpůrci Putina chrstli do tváře zelenou barvu

Důchodce proti Kremlu

VIDEO: Odpůrci Putina chrstli do tváře zelenou barvuUVNITŘ VIDEO
Vladimir Janov při útoku nacionalistů. Foto: Reprofoto: Youtube.com/sotavision
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ruský důchodce Vladimir Jonov, který dlouhodobě vystupuje proti Putinovu režimu, byl nedávno během pokojného protestu napaden dvěma nacionalisty, kteří ho polili neznámou tekutinou a roztrhali mu transparent. Navíc mu teď hrozí pět let za mřížemi.

Dva útočníci, kteří patřili k nacionalistickému hnutí SERB, 75letého Jonova napadli minulý týden, když pokojně stál s transparentem před budovou jednoho moskevského muzea. Nacionalisté z hnutí SERB, které je napojené na Kreml, se s ním nejprve začali dohadovat. Následně mu jeden z nich chrstl do obličeje zelenou tekutinu, která připomínala barvu. Chvíli poté mu na hlavu ještě vysypal neznámý prášek bílé barvy.

Jonov v reakci na útok instinktivně zvedl ruce a pokusil se uchránit si obličej. Toho ale využil druhý útočník, který byl později Rádiem Svobodná Evropa (RFE/RL) identifikován jako vůdce hnutí SERB Igor Beketov. Ten napadenému důchodci vyrval z rukou transparent s nápisem „Máte-li Putina, nepotřebujete myslet“ a za asistence svého kolegy ho roztrhal na kusy. Zmatený a vystrašený Jonov poodešel z místa stranou, aby si vypláchl oči vodou. Později uvedl, že při útoku utrpěl poranění očí.

Důchodce, který byl kvůli svým aktivitám už dříve potrestán pokutou ve výši 170 000 rublů (přibližně 65 tisíc korun) a zákazem opouštět Moskvu, se však nehodlá vzdát a chce ve svých protestech proti Putinovi pokračovat. „Život je boj. Pokud se někomu něco nelíbí, měl by o tom nahlas mluvit,“ řekl k tomu Rádiu Svobodná Evropa.

‚V Rusku už by mě nepřekvapilo vůbec nic‘

Ilustrativní pro současnou situaci v Rusku je zejména to, že nacionalisté z hnutí SERB se k útoku otevřeně přiznali. Na facebokovém profilu hnutí se spolu s videem, jež útok zachycuje, objevil i vysvětlující komentář: „Bránili jsme prezidentovu čest a neumožnili jsme skupině zrádců Ruska urážet našeho prezidenta.“

Nacionalistické hnutí na sebe přitom upozornilo už dříve, když jeho příslušníci letos v březnu poškodili improvizovaný památník Borise Němcova, který vznikl na mostě poblíž Kremlu, kde byl opoziční předák zavražděn. Nacionalisté se tehdy u poničeného památníku vyfotili v oranžovo-černých šálách, jež měly odkazovat na takzvané svatojiřské stužky – symbol imperiálního Ruska.

Čtěte také: Nacionalisté poničili moskevský pomníček Němcova

Samotnému Jonovovi teď kvůli jeho dřívějším aktivitám hrozí pokuta ve výši až jeden milion rublů (necelých 400 tisíc korun) nebo pětileté vězení. V souvislosti s útokem z minulého týdne se prý pokusí obrátit na policii, protože útok nacionalistů zachytilo na video hned několik svědků. Přílišné naděje si ale nedělá.

Zároveň upozorňuje, že podobné útoky na představitele opozice jsou v zemi velice rozšířené, pouze se o nich tolik neví, protože se většinou nepodaří je natočit. Vybízí proto všechny své kolegy z řad protiputinovské opozice, aby se nenechali vyprovokovat a nesnižovali se ke stejným metodám, jaké používá Kreml nebo jeho pohůnci.

Jonov bude souzen v souladu s kontroverzním zákonem, který Rusko přijalo loni v létě. Zákon umožňuje trestat lidi, kteří byli během půlročního období zadrženi čtyři- a vícekrát na nepovolených demonstracích. Další slyšení v jeho kauze má proběhnout 5. listopadu. Bojí se, že úřady ho i přes jeho vysoký věk pošlou do vězení. „V této zemi už by mě nepřekvapilo vůbec nic,“ řekl k tomu už dříve Rádiu Svobodná Evropa.

Čtěte také: Ruska sdílela pravdu o Ukrajině. Hrozí jí čtyři roky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články