2 Proti Zemanovi

'Běsnící pražská lumpenkavárna' svolává demonstrace

Petice, protesty, happeningy. Lidé na internetu protestují proti posledním činům a výrokům prezidenta Miloše Zemana. Například na 17. listopadu se na sociální síti Facebook svolává akce „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente“, na níž už přislíbilo účast přes 1,3 tisíce lidí. 

„Pojďte 17. listopadu v rámci veřejných oslav vyjádřit svůj nesouhlas s tím, jak nás zastupuje prezident Miloš Zeman. Přijďte k památníku 17. listopadu na Národní třídu v Praze ve chvíli, kdy se tam chystá pan prezident, a projevte svoje rozhořčení,“ zve text ve facebookové skupině „Chci si s vámi promluvit, pane prezidente“.

Akce, která začíná v 10 hodin, se do pondělního odpoledne rozhodlo zúčastnit přes 1,3 tisíce lidí. Otázkou samozřejmě je, jaká bude reálná účast.

Za svoláváním demonstrací přitom patrně stojí obdobný okruh lidí, které Zeman v rozhlasových Hovorech z Lán nazval „běsnící pražskou lumpenkavárnou.“ 

O Zemanových výrocích v Číně čtěte: Zeman v Číně: Přijel jsem se poučit, jak stabilizovat společnost

V ten samý den, jen o tři hodiny později, je naplánována na Václavské náměstí další akce proti Zemanovi. Organizátoři ji pojmenovali „Konec lži a nenávisti“ a Zemana na hlavní fotografii vykreslili jako notoricky známého záporáka Jokera z filmu o akčním hrdinovi Batmanovi. „Ruku na srdce, nejde o defenestraci prezidenta, ale jen o to, aby si hlava státu uvědomila, že si nemůže dělat, co se jí zlíbí. To nejde. O tom není demokracie,“ píše se v pozvánce.

Něco přes tři stovky lidí se od soboty nahlásily na další sešlost. Ta následuje 19. listopadu pod titulem „Milošovi Zemanovi sebereflexi jeho jednání – vyjádření nesouhlasu“. Desítky lidí začaly svou účast potvrzovat poté, co prezident vulgárně promluvil v nedělním pořadu Českého rozhlasu Hovory z Lán.

Čtěte také: Vulgární Zeman v rozhlase: Kunda sem, kunda tam, hovno, zkurvili...

Po internetu se ale zdaleka nešíří jen protesty proti hlavě státu. Zatím přes dva tisíce podpisů získala manifestační petice za odstoupení prezidenta. A k tématu nespokojenosti se Zemanem vznikly už i webové stránky Zemane odstup.

Po Facebooku také koluje výzva, aby lidé přinesli před vchod do prezidentské kanceláře na Pražském hradě libovolné množství hnoje. „Snad se podaří vytvořit hromadu alespoň tak velkou, jakou za své prezidentské působení vytvořil svými ústy pan Zeman,“ stojí ve výzvě, kterou cituje ČTK.

Proti Zemanovi ale brojí i jednotlivci. Naposledy v neděli v noci přišel do českých redakcí mail, v němž odesilatel píše: „Pane prezidente Miloši Zemane, žádám Vás, abyste rezignoval na svou funkci prezidenta České republiky. Po Vašem dnešním rozhlasovém vystoupení je to jediná možnost, jak si zachovat alespoň trochu důstojnosti. Byl jste přímo zvolen, prokažte nám tedy tuto službu.“