Zeman v Číně: Přijel jsem se poučit, jak stabilizovat společnost
Skandální výrok
Tři dny po návratu Miloše Zemana z Číny vyplývají na povrch další detaily jeho návštěvy této země s komunistickou vládou. Český prezident mj. v rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV řekl, že jel do Číny nikoli aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak naučil, jak stabilizovat společnost.
Zeman využil nedávného příměru ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka o tom, že dochází k „resetu“ vztahů mezi Českem a Čínou. „To je ten reset: nepoučujeme o tržním hospodářství či o lidských právech nebo o něčem podobném. Naopak se snažíme se poučit. A já jsem v Číně, abych se učil, jak zvýšit ekonomický růst a jak stabilizovat společnost,“ prohlásil Zeman podle záznamu zveřejněného čínskou televizí ve středu večer místního času. Prezident se z oficiální návštěvy Číny vrátil v pondělí.
„Plně chápeme, že není možné se vměšovat do vnitřních záležitostí kterékoli země, včetně Číny,“ zopakoval Zeman v rozhovoru pro čínskou televizi názor, který přednesl i při setkání s čínskými představiteli. Zeman v pondělí ujistil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, že Česká republika uznává územní celistvost Číny a že Tibet a Tchaj-wan považuje za její součást.
Čtěte také: Zeman uznal jednotnou Čínu a odletěl s miliardáři domů jejich letadlem
Stabilizace v Číně? Disidenti putují do vězení
„Číňané opravdu na náměstí Nebeského klidu před čtvrt stoletím stabilizovali společnost a výsledky jsou dodnes vidět. Všichni disidenti putují do vězení. Je to stabilizace, kterou jsme měli v nejhorší době normalizace,“ komentoval prezidentův výrok pro ČT šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg.
Prezident v čínské televizi rovněž řekl, že Česko je ochotné Číně podle potřeby pomoci. "To je lepší než poučovat o ekonomii - ukázat Krtka," řekl s tím, že jde z ekonomického hlediska o "výborný vývozní artikl". Zeman, který asistoval dohodě o vzniku nového česko-čínského seriálu o Krtkovi a pandě, to označil za konkrétní příklad přátelské spolupráce.
Čtěte také: Zeman chce zrušit víza pro Číňany. Vzorem je Fidži
Zemanova návštěva Číny trvala pět dní. Prezidenta doprovázela početná skupina podnikatelů. Do Prahy se Zeman vrátil v noci na úterý letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T, za což řada českých politiků prezidenta kritizovala. Prezidentský úřad na vysvětlenou uvedl, že Zeman spěchal do Prahy, kde měl v úterý povinnosti při příležitosti státního svátku. Let soukromým letoun, který se na rozdíl od vlátního letadla obešel bez mezipřistání, znamenal časovou úsporu, která podle Hradu prezidentovi umožnila účastnit se jmenování nových generálů.
Čtěte také: Zemanův let s miliardáři kritizuje už i Sobotka
'Zeman by za let s PPF musel jinde odstoupit,' míní šéf TOP 09