Zeman uznal jednotnou Čínu a odletěl s miliardáři domů jejich letadlem
Návštěva Číny
Nezvyklý způsob návratu ze státní návštěvy Číny zvolil prezident Miloš Zeman. Namísto toho, aby letěl domů vládním letadlem, využil nabídky nabídky PPF a nasedl do jejich letadla.
Informaci serveru Blesk.cz Hrad potvrdil. Podle serveru zdůvodnil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček volbu soukromého letadla místo státního speciálu tím, že tak bude cesta kratší. PPF ovládaná miliardářem Petrem Kellnerem má v Číně obchodní zájmy. Letadlem podle Blesku cestují i zástupci skupiny J&T, která při návštěvě Zemana v Číně uzavřela smlouvu o spolupráci s tamní firmou CEFC.
K Zemanově cestě letounem PPF vydá prezidentská kancelář v úterý tiskovou zprávu, sdělil její zástupce. Podle Ovčáčka byl hlavním důvodem čas. "Zásadní časová úspora prezidentovi umožní účast na jmenování nových generálů u příležitosti státního svátku 28. října," řekl Blesku. Letadlo PPF na rozdíl od vládního airbusu letí do Česka bez mezipřistání, a ušetří tak prezidentovi až dvě hodiny z původně dvanáctihodinového letu, napsal server.
Čtěte také: 'Zemanův' svátek na Hradě bude bojkotovat i rektor UK
PPF a J&T mají v Číně významné obchodní zájmy. Skupina PPF například vlastní firmu Home Credit, která nabízí Číňanům úvěrové služby. Zeman během návštěvy pochválil čínské úřady za podporu Home Credit. Média spekulovala, že se jednání v rámci prezidentské cesty po Číně zúčastnil i Kellner, ale Hrad to nepotvrdil.
J&T u příležitosti Zemanovy návštěvy uzavřela smlouvu o strategické spolupráci s CEFC, šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou. Podle Blesku Zeman přistane v Praze s firemním letadlem PPF Boeing Business Jet 737-700. Se Zemanem letěly na čtyřdenní návštěvu Číny z Prahy dva vládní stroje, v jednom z nich byla podnikatelská mise.
Uznáváme celistvost Číny, prohlásil Zeman
Prezident Miloš Zeman se dnes na závěr návštěvy Číny setkal v Pekingu se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman ho ujistil, že Česká republika uznává územní celistvost Číny a Tibet a Tchaj-wan jako její součást. Zároveň se odmítá vměšovat do vnitřních záležitostí nejlidnatější země světa. V souvislosti s Tchaj-wanem český prezident poznamenal, že věří v brzké mírové sjednocení ostrova s pevninskou Čínou.
S Tchaj-wanem, který se od komunistické pevninské Číny odtrhl v roce 1949, Česko stejně jako většina zemí světa neudržuje diplomatické styky. Peking nezávislost ostrova neuznává a Tchaj-wan oficiálně považuje za svou vzbouřenou provincii.
Čtěte také: Tibet a Tchaj-wan Čína jsou. Zeman ujistil Peking
V případě Tibetu, který k sobě Čína v 50. letech minulého století násilně připojila a který má dnes autonomní status, se Česko při dubnové návštěvě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Pekingu zavázalo, že nebude podporovat jeho úsilí o nezávislost v jakékoli podobě a že uznává územní celistvost Číny. Za to si vláda vysloužila kritiku od českých organizací na ochranu lidských práv a opozice.
"Přicházíme jako přátelé, i když zdaleka, a přicházíme s úmyslem rozvíjet naše vztahy na základě plného respektování zájmů obou našich zemí," řekl Zeman čínskému protějšku. "Proto nejen já, ale i nová vláda České republiky se zcela jasně vyjádřila, že respektuje územní integritu Číny, že neuznává tibetskou exilovou vládu a že se odmítáme jakýmkoli způsobem vměšovat do vašich vnitřních záležitostí," uvedl český prezident.
"Věříme, že se v dohledné době podaří dosáhnout mírového sjednocení s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást vaší země," dodal Zeman. Si Ťin-pching konstatoval, že bude usilovat o to, aby rok 65. výročí navázání česko-čínských diplomatických vztahů, který připadá na letošek, byl novým restartem ve vzájemných vztazích.