Na odvrácené straně dnešního Ruska
Americká fotografka Victoria E. Crayhonová sleduje adaptaci ruské společnosti na spotřebitelskou konsumní kulturu. Její zájem se navíc soustředí na region, který byl většinu 20. století nedostupný nejen pro cizince, ale i pro samotné Rusy.
Crayhonová pořizovala fotografie v průběhu šesti měsíců, usídlila se v přístavu Vladivostok, jedné z konečných stanic Transsibiřské magistrály. Proč zrovna Rusko?
Sama říká: „Pro mě to bylo nesmírně zajímavé. Jednak to byla pro naši generaci ona legendární ‚Říše zla‘. Vyrůstala jsem s hrozbou ‚jaderného zničení Ruskem‘, byla to naše konkrétní a současná fobie. Ale na druhou stranu jsem zase Rusko neviděla jako jednoduchého nepřítele.“
A dále: „Vzpomínám si na intenzivní zájem Američanů, ba až téměř posedlost, po všem tom ruském: umění, technologiích, ruských atletech, basketbalistech, zájem o jejich rakety, zbraně a kosmonauty (tedy spíše astronauty), vědce, baletní tanečníky, špióny, KGB, ale také to nadšení a obrovský zájem o mužský pěvecký sbor Alexandrovců. To nebyli jednoduše jen naši oficiální konkurenti, byla to inverzní zrcadla nás, Američanů. A měli velký vliv na to, jak jsme viděli sami sebe.“
Takže teď se podívejme, jak vypadá dnešní Rusko pohledem Američanky.
Rubriku o sériích slavných fotografií a fotografů připravuje Radek Burda ve spolupráci s Art Photo magazínem (www.artphotomag.com), který laskavě fotografie zapůjčil k otištění.