Čechy Čechům! Zastánci i odpůrci uprchlíků vyrazili do ulic

Čtyři akce pro i proti cizincům

Čechy Čechům! Zastánci i odpůrci uprchlíků vyrazili do ulicAKTUALIZUJEME
Průvod odpůrců imigrace prochází Malou Stranou Foto: Foto: Echo24
2
Domov

Echo24

Islám v Česku nechceme! Čechy Čechům! S těmito hesly a českými národními vlajkami procházel v sobotu odpoledne Prahou pochod několik stovek odpůrců současné Evropské unie, islámu a současné migrace uprchlíků do Evropy. Z Václavského náměstí, kde měli „u koně“ v 15 hodin sraz, se vydali přes Malostranské náměstí na Hrad.

Předtím na Václavském náměstí řečník Jan Jiskra z Mladé Boleslavi vyzval vládu, aby nepřijímala nikoho ze současné migrační vlny, aby islám a právo šaría postavila mimo zákon, aby důkladněji střežila hranice před uprchlíky a aby Česko vystoupilo z Evropské unie. 

Jiskra své prohlášení odůvodnil tím, že se nechce bát o svůj život a nechce se bát jen proto, že je ateista a uznává rovnost mužů a žen. „Nechci tady ani malinkou skupinu islamistů,“ uvedl Jiskra. 

Naproti tomu v dolní části Václavského náměstí přes sto lidí vyjádřilo solidaritu s uprchlíky a demonstrovalo proti šíření nenávisti. Později odpoledne by jejich místo na náměstí měla ale zaujmout jiná demonstrace, a to namířena proti uprchlíkům. 

V centru Prahy byla na sobotu nahlášena dokonce čtyři shromáždění: dvě na podporu přijetí cizinců v tísni, dvě proti němu. Na pořádek a bezpečnost dohlížela policie, doprava v centru města byla omezena.

První akce začala ve 14 hodin ve spodní části Václavského náměstí. „Cílem je vyjádřit solidaritu s uprchlíky a postavit se xenofobním náladám, které teď v České republice jsou,“ řekla ČTK svolavatelka akce Romana Červenková. 

„Je to hlavně reakce na 1. červenec, kdy se tady objevily šibenice a nebylo to nakonec shledáno ani jako trestný čin,“ uvedla Červenková. Pořadatelé akce na podporu uprchlíků na sobě měli žlutozelené reflexní vesty s namalovanými sluníčky a rozdávali odznaky s anglickými nápisy Uprchlíci vítejte. Účastnici nesli cedule s nápisy „Nenávist v ČR nechceme“, „Praotec Čech byl taky imigrant“ nebo „Zakažte války, ne lidi.“ Průvod se kolem 15:30 vypravil na Karlovo náměstí na piknik, který vyvrcholí koncerty v několika pražských klubech.

V 17:00 začala na Můstku akce proti EU a imigraci, kterou svolala extremistická Národní demokracie. Následovat bude průvod k sídlu vlády. Ve stejnou dobu se hned vedle na začátku ulice Na Příkopě sejdou ti, kteří se chtějí postavit proti extremismu a násilí.

Pražská policie pošle do ulic desítky policistů navíc. V pohotovosti bude antikonfliktní tým i speciální pořádková jednotka. Akce omezí automobilovou dopravu i provoz tramvají.

Čtěte také: VIDEO: Šibenice nevadí, aktivistka ano. Pacifikuje ji 20 policistů

Shromáždění odpůrců imigrace se konalo už 1. července, objevily se na něm makety šibenic pro „vlastizrádce“. Policie nezasáhla, podle výsledků kontroly ale nepochybila. Po akci uvedla, že někteří účastníci mohli spáchat trestný čin. Podle ministra vnitra Milana Chovance či ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (oba ČSSD) není možné projevy xenofobie a rasismu tolerovat.

Čtěte také: Chovance rozčílilo policejní omlouvání šibenic

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky jen v Sýrii své domovy kvůli tamním letitým bojům opustily čtyři miliony lidí. Téměř polovina běženců je v Turecku, další v ostatních sousedních zemích. Vláda před nedávnem schválila plán, že by Česko mohlo do konce roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků. 

Čtěte také: Česko letos přijme 400 uprchlíků. Přijedou v září

Nadace chce přivézt 150 uprchlíků. Postaráme se o ně, říká