1 KLOKÁNKY NA ČAPÍM HNÍZDĚ

Klokánky ‚propašují‘ na Čapí hnízdo děti. Únik ke schůzce Babiš-Zeman

NOVÉ

Témata: , , ,

Únik z mailové komunikace Fondu ohrožených dětí, na který upozornil deník Právo, odhalil podrobnosti o chystané návštěvě prezidenta Miloš Zemana na Babišově farmě Čapí hnízdo.

Prezident Zeman společně s dětmi z klokánků navštíví farmu vicepremiéra Babiše, vybudovanou i z eurodotací, 28. dubna. Přičemž dopravu dětí na farmu bude zajišťovat ministr financí. Fond ohrožených dětí (FOD), který azylová střediska pro děti provozuje, má přitom v plánu na ministra financí zapůsobit, aby jim poskytl mimořádnou dotaci, kterou vláda dát odmítla. Alespoň to podle deníku Právo vyplývá z e-mailu členky vedení FOD konkrétním střediskům, která v něm vyzývá, aby jelo co nejvíce lidí a aby pracovníci vzali i své děti, které budou vydávat za děti z klokánků.

Podle Kupkové je informace vytržená z kontextu a klokánky jen chtějí ukázat, že jsou velká rodina.

„Je potřeba zajistit velkou účast, mohou jet i sociální pracovnice a pomoc s péči o děti, pokud byste si tam propašovali i nějaké své vlastní – hlavně že budou jako klokaní. :) Měli bychom ukázat, že máme hodně dětí, aby byl zájem nám poskytnout peníze na provoz zařízení,“ napsala v e-mailu s instrukcemi pro klokánky členka předsednictva FOD Hanka Kupková, píše Právo.

Klokánky se totiž dlouhodobě potýkají s finančními problémy, za kterými stojí bývalé vedení FOD v čele s Marií Vodičkovou, a současná vláda před časem odmítla klokánkům udělit dotaci ve výši dvaceti milionů korun. Klokánky dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, který na ně přesměroval peníze z prezidentského fondu, který byl původně určen ke snižování státního dluhu.

Odměna pro tety a strejdy

Podle Kupkové je ale text emailu vytržený z kontextu a vedení FOD rozhodně nemělo v plánu při návštěvě budit falešný dojem. „Bylo to myšleno jako odměna pro všechny tety a strejdy, které se o děti starají často i bez mzdy,“ řekla pro deník ECHO24.cz Kupková, podle níž je nabídka návštěvy přímo od ministra financí a setkání s prezidentem velice vzácná.

„Nechtěla jsem, aby někteří zůstali doma – kolikrát mají děti šanci navštívit takového místo a potkat se i s panem prezidentem? Proto ta poznámka, ať nás je hodně,“ uvedla Kupková. Také zdůraznila, že FOD má hodně dětí, takže je podle ní důležité „dát je politikům přímo pod oči“. V současné době je v klokánkách umístěno 264 dětí.

Slovo „propašovat“ bylo podle Kupkové myšleno obrazně. Použila ho prý proto, že nabídka přišla pro děti z klokánků, ona ale chtěla návštěvu Čapího hnízda umožnit všem pracovníkům i jejich dětem jako odměnu za dobře odvedenou práci. „Možná to může působit, že je to trošku na tajňačku, protože jsme to nechtěli veřejně burcovat. Přeci jen pan Babiš to nabídl dětem z klokánků,“ uvedla Kupková.

Kupkové také vyjádřila lítost nad tím, že někdo chce FOD poškodit. „Víte je hodně lidí, kteří nechtějí, abychom pokračovali. Je mi ovšem moc líto, že někdo má zájem takto FOD poškozovat. Jde tady přece hlavně o děti. A to nám všem,“ dodala Kupková. Deníku ECHO24.cz také nabídla celý text emailu.

Dobrý den,
moc prosím, abyste mi zítra nahlásili celkové počty osob, aby nám pan Babiš mohl zajistit autobusy na níže uvedenou akci. Upozornila jsem ho, že počty mohou být vždy +-5 osob s ohledem na příchody a odchody dětí.

Jedná se o akci:
Návštěva farmy Čapí hnízdo, která se nachází nedaleko Benešova u Prahy. Akce se uskuteční ve čtvrtek 28. 4. 2016 cca od 10 hodin, takže je třeba omluvit děti ze školy. ;-) Pro děti a jejich doprovod bude přistaven k zařízení autobus, bude pro ně zajištěno občerstvení a pití. Děti využijí celý prostor farmy. Jsou tam zvířata, lanové prolézačky, možnost jízdy na ponících atd. Bylo by fajn to pojmout jako rodinný výlet každého bytu, včetně třeba malých dětí v kočárku. Děti pak společně se pak zúčastní křtu živých klokanů, který provede prezident Miloš Zeman ve 12 hodin. Je potřeba zajistit velkou účast, mohou jet i sociální pracovnice a pomoc s péčí o děti, pokud byste si tam propašovali i nějaké své děti – hlavně že budou jako klokanní. ;-) Měli bychom ukázat, že máme hodně dětí, aby byl zájem nám poskytnout peníze na provoz zařízení. Pan Babiš zve všechny Klokánky, takže se to týká i Moravy.

Moc prosím VŠECHNY, aby mi zítra nahlásili celkové počty, abych mohla obratem info zaslat panu ministrovi a ten zajistil občerstvení a pití, hlavně autobusy.

Děkuji a přeji krásný večer.
Hanka Kupková
Předsednictvo FOD

Zveřejněním emailu se také odhalily podrobnosti návštěvy prezidenta Zeman farmy Čapí hnízdo. Babiš prezidenta na návštěvu pozval během schůzky, kde projednávali přípravu státního rozpočtu, migrační krizi a okrajově právě kauzu Čapího hnízda. 

Čtěte také: Vláda Klokánům 20 milionů nedá. ‚Bylo by to nefér‘

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.