Když KLDR padla a Kim Čong-un stanul před soudem

Fiktivní scénář pádu KLDR

Když KLDR padla a Kim Čong-un stanul před soudemNOVÉ 4
Svět
Echo24
Sdílet:

Režim v Severní Koreji padl a její vůdce Kim Čong-un čelí soudu za zločiny proti lidskosti. Tak začíná film While They Watched britského režiséra, který natočil fiktivní scénář pádu diktátorského režimu. Kontroverzní dokumentární snímek, jež vychází z výpovědí bývalých vězňů a uprchlých Severokorejců, Kimův stát srovnává s nacistickým Německem.

Na televizní obrazovce proběhne oznámení o zásadní události – Severní Korea padla. Následují záběry oslavujících lidí na ulicích Soulu a debaty analytiků, jež řeší, jak se situace bude vyvíjet dál. Tímto vstupem začíná revoluční hraný dokument, který popisuje realitu, která by po pádu nejuzavřenějšího režimu na světě nastala.

Základem pro zpracování devadesátiminutového dokumentu byly pro britského režiséra Jakea Smithse archivní video materiály a rozhovory se Severokorejci, kteří pracovali jako ostraha ve věznicích, vězni samotnými a lidsko-právními aktivisty. Cílem filmu je podle Smtihse vytvořit komplexní obraz totalitární země a otevřít západnímu světu oči. Smiths chce snímkem upozornit na to, že svět sále před realitou zavírá oči a nemá se k intervenci. K té chce lídry velmocí filmem vyburcovat.

,,Rozhodl jsem se do problematiky ponořit hlouběji. Přestěhoval jsem se do Jižní Koreje a začal se scházet se Severokorejci, co ze země uprchli, a zjišťoval, jestli věci, co jsem se předtím dočetl, byly pravdivé. Byl jsem šokovaný,“ řekl Smiths britskému The Guardianu. Námět na film Smiths začal zpracovávat po přečtení knihy Nothing to Envy (Není co závidět) americké novinářky Barbary Demickové, která popisuje život v Severní Koreji.

Paralela Hitler a Kim

Kimova rodina projíždí třídou Pchjongjangu, lidé jásají. Střih. Zubožení vězni a koncentrační tábor. Následují černobílé záběry Adolfa Hitlera, který jede Berlínem za řevu stejně adorujícího davu. Děj filmu se odehrává v blíže nespecifikovaném čase, kdy je vláda země obviněna z páchání zvěrstev na vlastním obyvatelstvu a mladý vůdce Kim Čong-un čelí varování od OSN, která mu hrozí soudem za zločiny proti lidskosti, stejně strašné jako páchali nacisté, říká ve filmu OSN. Právě nacistickou éru a archivní záběry z ní Smiths ve filmu hojně využívá a trefnými prostřihy se záběry z Koreje dva režimy srovnává a upozorňuje na jejich společné rysy.

Čtěte také: Bez kontaktu se světem. Student strávil ,erasmus‘ v KLDR

Kromě toho ve snímku, jež vznikl ve spolupráci s jihokorejskými producenty a díky veřejné sbírce, zazní i výpovědi Michaela Kirbyho, šéfa komise která monitoruje lidská práva v Severní Koreji pod OSN. Kirby ve filmu říká, že severokorejský a nacistický režim jsou v podstatě stejné i přes rozdílné počty obětí.

,,Je to všechno ve zprávách, ale nikdo o tom už víc nemluví, lidi to nezajímá,“ řekl Smiths při hodnocení pobytu v Soulu. Smith ve filmu kromě KLDR kritizuje i Čínu za to, že uprchlíky posílá násilně zpět a Jižní Koreu, která se k této problematice staví dle něj apaticky.

Film měl již premiéru v Soulu a tvůrci ho plánují uvést na festivalu ve Velké Británii na konci roku. Smiths s producenty také na stránkách filmu vytvořili kampaň, která má za cíl rozšířit povědomí a informovanost o diktátorském režimu a dovést tak veřejnost k dalším akcím.

Čtěte také: Odříznutá země. Jaký je běžný život v KLDR

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články