Soud v Bělehradě zrušil pětiletý trest nad jedním z nejbohatších Srbů

osvobozující rozsudek

Soud v Bělehradě zrušil pětiletý trest nad jedním z nejbohatších SrbůNOVÉ 1
Svět
Sdílet:

Odvolací soud v Bělehradě zrušil odsuzující rozsudek vynesený loni nad vlivným podnikatelem Miroslavem Miškovičem, který patří k nejbohatším Srbům, a nařídil konání nového procesu. Informují o tom místní média. Zadržení Miškoviče v roce 2012 přitom bylo považováno za signál, že tehdejší vláda skutečně zahájila seriózní boj s korupcí a podvody.

„Tady máte magnáty, ať vám řídí stát a ať rozkradou všechno, co bylo mezitím vytvořeno,“ reagoval hněvivě podle listu Večernje novosti na středeční verdikt odvolacího soudu srbský prezident Aleksandar Vučić, který byl v době Miškovičova zatčení místopředsedou vlády pověřeným bojem proti korupci. Právě za jeho působení v této funkci se v Srbsku zintenzivnilo stíhání bohatých podnikatelů i bývalých vládních činitelů podezřelých z trestné činnosti.

Mišković byl obžalován z toho, že se v letech 2005 až 2010 ilegálně obohatil při privatizacích některých podniků zabývajících se výstavbou silnic, přičemž způsobil škodu 16 milionů eur (více než 416 milionů Kč). Vedle toho byl souzen za to, že podle prokurátorů svému synovi Markovi pomohl vyhnout se daňové povinnosti ve výši 320 milionů dinárů (téměř 70 milionů Kč).

Prvoinstanční soud loni v červnu v prvním případě Miškoviče viny zprostil, ale ve druhém ho potrestal pětiletým vězením a pokutou 65 000 eur, jeho syna pak třemi a půl roku odnětí svobody. Odvolací soud nyní potvrdil osvobozující verdikt týkající se obohacování při privatizaci podniků a zrušil odsouzení za daňové úniky, přičemž v této kauze nařídil nový proces. Osvobozující rozhodnutí zdůvodnil nedostatečným zdůvodněním rozsudku prvoinstančního soudu.

Mišković začal hromadit majetek v 90. letech za režimu Slobodana Miloševiče a pokračoval v tom i později. Za Miloševičovy éry se také dostal do politiky a jednu dobu byl dokonce vicepremiérem. Díky úzkým kontaktům s významnými politiky, které udržoval i s následujícími vládami, platil za „nedotknutelnou osobu“. Časopis Forbes ho v roce 2007 zařadil mezi 1000 nejbohatších lidí planety, jeho majetek se odhadoval na miliardu dolarů (dnes asi 22 miliard Kč).

Sdílet:

Hlavní zprávy

Vzestup anonymního davu

KOMENTÁŘ

Hlavně v 90. letech, ale s klesající frekvencí i později byl u nás známou formou veřejného vystupování takzvaný otevřený dopis. Nedá moc práce vybudovat si na t ...

00:06
×

Podobné články