1 Výsledky studie

Pět procent Čechů vlastní 45 procent bohatství

, NOVÉ

Finanční jmění českých domácností rostlo v předchozích pěti letech v průměru o šest procent ročně a loni dosáhlo 194 miliard dolarů, v přepočtu přes pět bilionů českých korun. Celosvětově to ke konci loňského roku bylo 160 bilionů dolarů, vyplývá ze studie Global Wealth Report společnosti The Boston Consulting Group (BCG) zahrnující 63 zemí.  

Mezi soukromá finanční aktiva, s nimiž studie pracuje, patří hotovost, vklady u bank, podílové fondy, akcie a dluhopisy, životní a penzijní pojištění. 

Jmění je podle studie v Česku rozloženo rovnoměrněji mezi lidmi než v dalších zemích. Pět procent nejbohatších Čechů vlastní 45 procent celkového finančního bohatství, v Polsku je to 48 procent, na Slovensku 49 procent, v Německu 52 procent a v USA 77 procent. „Nejde ovšem o české rovnostářství. Menší koncentrace bohatství je také dána kratším obdobím kumulace finančních prostředků. Zatímco Češi měli na bohatnutí jen 25 let, západoevropané o 40 let déle,“ uvedl manažer pražské kanceláře BCG Vít Pumprla. 

Jmění v hodnotě nad 100 000 dolarů má 200 000 českých domácností, tedy asi pět procent. V západní Evropě je to 61 procent domácností a v USA 54 procent. Za dolarové milionáře se může podle BCG prohlásit zhruba 10 000 českých domácností (0,2 procenta ze všech).

Růst finančního jmění domácností v Česku je pomalejší než v Polsku a na Slovensku. V těchto zemích to bylo průměrně o osm procent ročně, stejně jako v celosvětovém měřítku. „Hlavní důvod pomalejšího růstu aktiv českých domácností vidíme v nižších tempech růstu českého HDP a také relativně nižším podílu jmění českých domácností v akciích. Češi dávají přednost ukládání peněz v bankách, kterým důvěřují,“ uvedl Pumprla.

Čtěte také: Je jim pod 40 let a na účtě mají miliardy dolarů 

Do roku 2018 studie počítá v středoevropském regionu s růstem jmění o čtyři procenta ročně, celosvětově o pět procent ročně. Bohatství českých domácností by tak mělo stoupnout na 227 miliard dolarů. 

České domácnosti se stávají ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP) bohatší. Češi jsou z tohoto pohledu s 93procentním podílem aktiv vůči HDP bohatší než Poláci (82 procent) nebo Slováci (78 procent). Naopak v Německu je to 195 procent HDP a v severní Americe 270 procent HDP. „Pokud by česká ekonomika rostla v průměru jako dosud a Češi by zhodnocovali své finanční jmění o čtyři procenta ročně, pak by dosáhli současné úrovně bohatství německých domácností v roce 2055,“ upozornil Pumprla. 

V březnu zveřejněný žebříček časopisu Forbes odhalil, že nejbohatších Čechem zůstává i letos majitel finanční skupiny PPF Petr Kellner. Z aktuálního seznamu nejbohatších lidí planety, kterému již řadu let vévodí zakladatel Microsoftu Bill Gates, tento rok vypadl český podnikatel Zdeněk Bakala. Mezi lidmi, jejichž jmění se odhaduje minimálně na jednu miliardu dolarů, jsou kromě Kellnera i další čtyři Češi – vicepremiér a majitel Agrofertu Andrej Babiš, realitní magnát Radovan Vítek, majitel skupiny KKCG Karel Komárek a finančník Pavel Tykač.

Čtěte také: 1 % nejbohatších bude brzy vlastnit víc než zbytek světa

Více informací a dat ze světa financí, investic a ekonomiky čtěte na našem partnerském webu Roklen24.cz.     

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.