Rovnice na radikály. Dokážeme předvídat úder islamistů, tvrdí vědci

aktivita radikálů na síti

Rovnice na radikály. Dokážeme předvídat úder islamistů, tvrdí vědciNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Islámský stát
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Po teroristických v útocích v Orlandu a u Paříže se znovu otevřela otázka, zda je možné předvídat aktivitu islamistů. Tým vědců z americké univerzity v Miami teď podle The New York Times přišel s tvrzením, že údery islamistů dokáže alespoň částečně předvídat. Prý mu pomáhá rovnice, která vyhodnocuje aktivitu radikálů na síti. Vědci ale upozorňují, že projekt je teprve v zárodku a v žádném případě se na něj nedá spoléhat.

Tým akademiků, který pracoval pod vedením doktora Neila Johnsona, uvádí, že větší úder radikálů jde odhadnout díky zvýšené aktivitě islamistů na sociálních sítích. Ve své studii, kterou publikovali v časopisu Science, vědci uvádějí, že je sice prakticky nemožné odhadnout přesný čas a místo. I tak je ale možné alespoň posílit bezpečnost v lokalitách, kde by mohlo k útoku dojít.

Na sociální síti VKontakte, kterou používá přes 350 milionů uživatelů, vědci podle New York Times monitorovali zhruba 200 menších skupin radikálů, které tvořilo zhruba 100 000 uživatelů. Aby měli co nejširší záběr, přizvali si do týmu kolegy hovořící arabsky, čínsky, francouzsky, německy, rusky a španělsky.

Dalším zajímavým zjištěním, které z jejich výzkumu plyne, je to, že takzvaní „osamělí vlci“ díky internetu zpravidla nezůstávají osamělí příliš dlouho – obvykle si v řádu týdnů na síti najdou nějakou menší skupinu, ke které se připojí.

Podle vědců je proto důležité podobné menší skupiny co nejdříve rozmetat. Jednak se tak zabrání vzniku větších uskupení a jednak existuje možnost, že to alespoň část radikálů odradí. Konkrétně se ve studii vědců uvádí, že pouze jedna čtvrtina všech podobných skupin se po smazání objeví znovu.

Jak ale podotýkají experti na extremismus oslovení deníkem New York Times – a jak ostatně podotýkají i sami vědci – předvídání konkrétních teroristických útoků na základě dat ze sociálních sítích je v současné době prakticky nemožné a společnost by proto měla spoléhat radši na tradičnější formy boje proti extremismu.

Vědci z americké univerzity vycházejí z aktivity islámských radikálů na sociální síti VKontakte. Tuto sociální síť, která je oblíbená zejména mezi Rusy, prý zvolili proto, že konkurenční Facebook je mnohem úspěšnější v boji proti islamistům a jejich příspěvky maže mnohem rychleji. Sledované příspěvky pak pocházely z období od poloviny roku 2014 do srpna 2015.

Čtěte také: ‚Podporujete islamisty!‘ Facebook, Google a Twitter čelí žalobě

Žena střelce z Orlanda o plánech na útok věděla

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články