OBRAZEM: Nález z doby kamenné. Dělníci objevili mamutí kosti a pravěkou osadu v Ústí nad Labem
ARCHEOLOGICKÝ OBJEV NA SEVERU
Dělníci během stavby Justičního paláce v Ústí nad Labem narazili na pravěké loviště. Archeologové objevili rozsáhlé naleziště mamutích kostí a dalších artefaktů z doby kamenné. V hloubce 2,3 metru byly 4. listopadu 2024 odhaleny kosti velkých savců z pleistocénu, včetně pozůstatků mamuta srstnatého. Nález potvrdil existenci nového, dosud neznámého archeologického naleziště, které zahrnuje i kamenné nástroje z období starší doby kamenné, oznámil ředitel Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech (ÚAPPSZČ) Petr Lissek. Na místě, kde bude stát severočeský soud, byla pravěká osada a část loviště, kde se skladovaly zvířecí kosti.
Jedná se o významný historický objev na českém území. „První nálezy ukazují, že se jedná o skládku kostí lovné zvěře, jaké bývají součástí tábořišť pravěkých lovců a sběračů,“ uvedli odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ČR a Národního muzea. Objevené kosti patří nejen mamutům, ale i dalším zástupcům velké pleistocenní fauny, což podle archeologů potvrzuje význam této lokality pro pochopení života pravěkých lidí v této oblasti. Mělo by se jednat o odkladiště kostí, loviště a pozůstatky pravěké osady.
K objevu došlo v rámci archeologického dozoru při stavebních pracích, na které od září dohlížejí odborníci ÚAPPSZČ. Po nálezu byly práce na místě okamžitě přerušeny, aby nedošlo k poškození naleziště, a byl zahájen zjišťovací archeologický výzkum. Tento objev je již druhým v Ústí nad Labem. První naleziště mamutích kostí bylo odhaleno v roce 2006 na Mírovém náměstí. Starší nálezy mamutích kostí a zubů pocházejí z různých lokalit, často objevené náhodně při stavebních pracích. Archeologové však zdůrazňují, že nové naleziště je unikátní díky přímým dokladům o činnosti pravěkých lidí.
„Tento objev významně rozšiřuje naše znalosti o životě lovců a sběračů na území dnešního Ústí nad Labem. Spolupráce s Archeologickým ústavem Akademie věd ČR umožňuje zpracování těchto cenných nálezů na nejvyšší odborné úrovni,“ prohlásil Lissek v tiskovém prohlášení. "Ojedinělých nálezů mamutích kostí a zubů bylo v Ústí nad Labem učiněno v minulosti vícero, byť neodborně a náhodně při stavbách, či v těžebních jamách dnes již zaniklých cihelen. Několik nálezů pochází přímo z katastru Bukova. K těmto starým nálezům nejsou známy nálezové okolnosti a tedy i jejich případná souvislost s činností našich pravěkých předků," doplnil ředitel ústavu.
Naleziště je nyní podrobně zkoumáno odborníky ve spolupráci s dalšími institucemi, včetně Střediska pro paleolit a paleoantropologii v Dolních Věstonicích. Archeologové plánují rozsáhlý záchranný výzkum, který určí rozsah a význam celé lokality. Nález z Ústí nad Labem tak přináší nové světlo na historii pravěkého osídlení v severních Čechách a na činnost pravěkých lovců na našem území.
KOMENTÁŘ: Spiknutí neinformovaných
Ústav oznámil, že první archeologický nález byl zachycen 16. listopadu v podobě zahloubeného objektu se středověkými keramickými zlomky z přelomu 12. a 13. století před naším letopočtem. "Následně byl zjištěn další sídlištní objekt s pecí a rozsáhlý terén s kulturní vrstvou stejného stáří. Jde patrně o pozůstatky středověké osady, založené na obchodní cestě směřující z vnitrozemí přes Ústí a Nakléřovský průsmyk do oblasti Míšeňska, dnešního Saska," uvádí ÚAPPSZČ.
Historický objev zároveň způsobí zpoždění stavby justičního paláce, který je vyčíslený na více než dvě miliardy korun. „Při každé stavbě takového rozsahu je potřeba počítat s tím, že se něco podobného může stát. Na druhou stranu je zase velmi pozitivní, že díky nám a této stavbě mohli archeologové objevit takové rozsáhlé naleziště,“ uvedl Michal Pleskot z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti. Resort však upozornil, že stavební práce stále pokračují, píše server iDNES.