1 'Chci lidem otevřít oči'

Řezník: Nesrovnávejte mě s Ortelem. Ten hrál v náckovské kapele

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Raper Řezník se ohradil proti srovnávání s kapelou Ortel, která bývá považována za xenofobní až rasistickou. Zatímco Ortel slavil letos velký úspěch v anketě Český slavík, Řezníka pořadatelé před dvěma lety vyloučili právě kvůli textům „propagujícím násilí“. Podle kontroverzního rapera je rozdíl mezi nimi patrný. Uvedl to pro internetovou televizi DVTV.

Řezníkovi, jehož skutečné jméno je Martin Pohl, srovnání s Ortelem vadí proto, že stejnojmenný zpěvák skupiny byl kdysi členem v neonacistické kapele Conflict 88. Podle některých zdrojů dokonce stál u jejího vzniku. „Ten člověk prokazatelně působil v neonacistické kapele. Mě prokazatelně soud osvobodil za moji tvorbu. Tam ten rozdíl je docela patrný,“ řekl raper při rozhovoru s Danielou Drtinovou. Narážel tak na soudní proces před několika lety kvůli skladbě Konečné řešení, ze kterého vyšel bez postihu.

Čtěte také: Slavíkem oceněný Ortel stál u zrodu kapely vzývající Hitlera

Pohlovi se nelíbí, že zatímco jeho ze soutěže tehdy vyřadili, Ortel se zúčastnil. A ještě dvojnásobně zabodoval. Kapela získala druhé místo v kategorii skupin a její frontman Tomáš Ortel dokonce obsadil třetí v kategorii zpěvák. „Měli by se zachovat stejně, když už to jednou udělali,“ uvedl raper s tím, že by si zasloužil omluvu.

Navíc u jeho hudby je podle něj jasné, že to, co Řezník v klipech provádí, je špatné. „Je to komiksová postava, komiksový záporák, který odráží temné stránky společnosti,“ vysvětloval Pohl. Jeho cílem je kromě jiného „otevřít lidem oči“. „Aby si nemysleli, že žijí v růžovém světě,“ dodal.

Zároveň kontroverzní raper odmítl námitky některých, že jeho texty a klipy mohou působit pro někoho jako návod. „To je blbost,“ okomentoval myšlenku Pohl. V opačném případě by podle něj mohly člověka inspirovat i večerní zprávy. Ohradil se také proti tomu, že může mít špatný vliv na děti. „Je to o výchově, je to na rodičích,“ řekl.

Řezník na sebe nedávno upozornil videoklipem, ve kterém nechal umlátit k smrti lahvemi Mattoni malé dítě a postaršího prodavače. Protestoval tím proti připravovanému seriálu České televize Já, Mattoni o zakladateli karlovarské stáčírny. Společnost ho vyzvala k odstranění klipu a omluvě. Jde už o druhou nahrávku, ve které firmu kritizuje. První skladba se týkala právě jeho vyřazení z ankety Hvězda internetu v rámci Českého slavíka.

Čtěte také: ‚Zrušte svoji píseň.‘ Raper Řezník zaútočil na firmu Mattoni

Protimuslimský Ortel ‚zazářil‘ na Českém slavíkovi. Má dvě ceny

,