Kerry jako první šéf americké diplomacie navštívil památník v Hirošimě
VZPOMÍNKA NA ZEMŘELÉ
Americký ministr zahraničí John Kerry u příležitosti návštěvy Hirošimy zavítal do památníku obětí amerického jaderného útoku na toto město z konce druhé světové války. Učinil tak v pondělí jako vůbec první šéf americké diplomacie.
Omluvu za americký útok se podle amerických diplomatických zdrojů vyslovit nechystal. Jeho návštěva ale podnítila spekulace, že místo by v květnu mohl navštívit americký prezident Barack Obama.
Historickou návštěvu památníku Kerry uskutečnil společně se svými kolegy z skupiny G7. Ministři zahraničí Británie, Kanady, Francie, Itálie, Japonska, Německa a USA se vydali na prohlídku parku a navštívili muzeum jaderné bomby v Hirošimě. Rovněž položili věnec k symbolickému hrobu obětí. Po chvíli ticha k uctění jejich památky přijali od japonských školáků věnce vytvořené z papírových jeřábů, symbolizujících mír.
Nukleární puma svržená na Hirošimu 6. srpna 1945 srovnala město se zemí a bezprostředně připravila o život na 80.000 lidí; dalších 60.000 osob podlehlo do konce roku svým zraněním nebo nemocem z ozáření. O několik dní později shodili Američané druhou bombu na Nagasaki, kde celkem zahynulo asi 74.000 lidí. Krátce poté Japonsko ohlásilo kapitulaci a druhá světová válka skončila. Následky jaderného bombardování trpěly ještě další generace Japonců.
„Každý člověk na světě by měl spatřit a pocítit sílu tohoto památníku. Je neúprosnou, krutou, palčivou připomínkou našeho závazku ukončit hrozbu jaderných zbraní, ale také zasvětit znovu veškeré naše úsilí na to vyhnout válce samotné,“ napsal Kerry v muzeu do návštěvnické knihy.
Šéf americké diplomacie, který do Japonska přicestoval na schůzku s ministry zahraničí skupiny G7, není podle agentury Reuters nejvýše postaveným americkým činitelem, který návštěvu tohoto místa vykonal. Tou byla v roce 2008 tehdejší předsedkyně dolní komory amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Muzeum i památník si však Kerry prohlédl coby nejvýše postavený činitel americké výkonné moci.
Jeho cesta by mohla předznamenávat případnou historickou návštěvu úřadujícího amerického prezidenta Obamy, který v květnu přijede do Japonska na výroční summit skupiny G7. Naděje na cestu současného amerického prezidenta do Hirošimy stoupla po jeho projevu z dubna 2009 v Praze, kde Obama vyzval k omezení strategických jaderných zbraní. Šéf Bílého domu se později nechal slyšet, že by pro něj bylo ctí, kdyby Hirošimu a Nagasaki mohl navštívit.