Cenzura přichází z HateFree. Houdek: Sociální sítě by měly být regulovány
"Jak široká je svoboda slova?"
Potřebu určitého typu cenzora a regulace v diskuzích na sociálních sítích, jako je Facebook, zmínil koordinátor projektu HateFree Culture Lukáš Houdek. Pro rádio Impuls řekl, že je potřeba komentáře regulovat v případě, že například otevřeně vyzývají k násilí.
V pořadu Kauza dne na rádiu Impuls Houdek přemítal na téma moderovaných debat a nejlepšího možného řešení v době, kdy je společnost rozpolcena názory na nejrůznější otázky. Ať už se jedná o uprchlickou krizi, ruský vliv u nás nebo terorismus, názory se liší a často jejich autoři sahají k velmi nevybíravému slovníku.
„Je to například věc Facebooku na co přistoupí, na co ne,“ řekl Impulsu Lukáš Houdek. „Za druhé, myslím, že je důležité to regulovat. Pokud jsou příspěvky, které vyzývají k násilí, porušují zákony a vyzývají k plynování lidí, tak tam nemají co dělat.“
Uznává na druhou stranu ale fakt, že s podobnými cenzorními kroky nebývá vždy snadné pořízení. „Omezování vyjádření lidí je vždycky problematické. Je to problematika demokracie a je na nás, abychom si řekli, jak široká ta škála svobody slova je. Popřípadě jestli je bezmezná nebo není,“ pokračoval Houdek.
Projekt při Agentuře pro sociální začleňování pak podle svého koordinátora dostal během tří let 15,5 milionů korun na provoz a kampaně. Právě spojitost s Úřadem vlády ČR je často zmiňována odpůrci imigrace s tím, že nejde o nezávislou organizaci, ale naopak o přímé tlumočníky názoru vládnoucích stran. To členové HateFree odmítají s tím, že žádné vládní politické názory nekopírují a svou činnost provádějí s nejlepším vědomím.