Nuda v Brně? Hollan chtěl bojovat pivem proti nenávisti. Pivnice zavřela

'PIVEM PROTI NENÁVISTI'

Nuda v Brně? Hollan chtěl bojovat pivem proti nenávisti. Pivnice zavřelaNOVÉ
Cedule na dveřích brněnské pivnice. Foto: Reprofoto: Facebook/Svatopluk Bartík
1
Domov

vb Echo24

Akce Pivem proti nenávisti, kterou si na pondělí naplánoval náměstek brněnského primátora a místopředseda hnutí Žít Brno Matěj Hollan, skončila dřív než začala. Brněnská pivnice U Poutníka, kde mělo setkání proběhnout, se totiž podle hnutí rozhodla v pondělí svou provozovnu zavřít. Pivnice se tak prý snažila předejít střetům Hollanových příznivců a odpůrců. Přesto šla podle informací idnes.cz padesátka neonacistů k pivnici Hollana hledat a došla až k jeho domu, tam ho však nenašla.

Akcí nazvanou Pivem proti nenávisti chtěl Hollan reagovat na incident z minulého týdne, kdy ho spolu s předsedou Strany zelených Matějem Stropnickým z té samé hospody vyhodili kvůli jejich prouprchlickým názorům. Pondělní akcí chtěl brněnský politik ukázat svým odpůrcům, že ani po tomto incidentu nemá strach chodit na veřejná místa. „Náckům, kteří nás budou vyhazovat z hospod, se ustupovat nesmí,“ stálo v popisu události na Facebooku.

Čtěte také: ‚Vypadni, nebo ti rozbijeme hubu!‘ Stropnického a Hollana vyhodili z hospody

Majitel brněnské pivnice však očividně jeho záměr nesdílel a v pondělí se rozhodl svůj podnik zavřít. „Pivnice u Poutníka se rozhodla, že dnes zavře. Jak místní štamgasti ví, jsou problémy s chlazením, dnes proto využije pivnice toho, že se zde měla odehrávat ‚Válka o Brno‘ a zavře,“ uvádí k tomu hnutí Žít Brno s odvoláním na jednatele pivnice.

Pivnice se tak podle hnutí snažila předejít střetům mezi Hollanovými příznivci a odpůrci. Kromě Hollanovy akce Pivem proti nenávisti se totiž na tom samém místě a v ten samý čas chystala i akce nazvaná Brno znovu blokuje aneb „Běž domů, Hollane!“. Akci svolal brněnský zastupitel Viktor Lošťák, který je na sociálních sítích známý svými protiuprchlickými postoji a svým odporem k hnutí Žít Brno. U Hollanovy akce přislíbily na Facebooku účast necelé tři stovky lidí, u Lošťáka to bylo lehce přes 200.

„Pivnice si nepřeje, aby se zde vytvořila frontová linie mezi různými tábory. Nepřeje si, aby se zde do budoucna scházeli extremisté, Poutník chce být svobodná hospoda, kam mají přístup všichni,“ uvedlo hnutí s odvoláním na pivnici. „Tento krok pivnice plně chápeme a z tohoto důvodu se dnešní akce stává bezpředmětnou, a tedy se ruší. Je zbytečné dnes na místo chodit, je zavřeno a pivo nikdo nedostaneme,“ dodává.

Přestože pivnice předem oznámila uzavření provozovny, podle informací serveru idnes.cz přišlo v pondělí večer k pivnici několik desítek neonacistů, kteří šli Hollana hledat. Extremisté se pak vydali k jeho domu, když ho nenašli, akci rozpustili.

Akce bude jindy, slibuje hnutí

Na sociálních sítích už od rána koluje fotografie, na níž jsou dveře zmiňované pivnice s cedulí, která hlásá, že podnik má dnes zavřeno. Podle některých však fotografie není pravá, popřípadě ji tam vyvěsili sami zástupci hnutí Žít Brno ve snaze vyhnout se konfrontaci.

Například zmíněný Lošťák, který chystal „protihollanovskou“ akci, soudí, že cedule na dveřích hospody není pravá. „Prý zavřeno není, je to jen válečná lest. Přijďte všichni, uvidíme na místě. Pěkné to není, takhle se vyhýbat setkání s občany…,“ vzkazuje svým příznivcům na stránce události.

Hnutí Žít Brno ovšem naznačuje, že jeho zástupci se konfrontaci nevyhýbají a slibuje, že setkání proběhne – akorát na jiném místě: „Jsme si vědomi, že se chtěli lidé potkat a popovídat si s námi, zejména pak s náměstkem o naší politice, názorech a celkově o tom, co je trápí – zařídíme proto na tento týden nějaké hezké místečko, kam vás sezveme a věříme, že se to obejde bez avizovaného násilí a šibenic – vydržte u svých přijímačů.“

Současné dění v Brně je dohrou incidentu z minulého týdne, kdy Hollana se Stropnickým vyhodili z pivnice U Poutníka. Jedním z mužů, kteří se chovali agresivně, byl údajně i právník Richard Spíšek, obhájce Američana Kevina Dahlgrena. On sám to ovšem popřel s tím, že potyčky se dvěma politiky se účastnil pouze jeden z jeho známých.

Čtěte také: ‚Vypadni, nebo ti rozbijeme hubu!‘ Stropnického a Hollana vyhodili z hospody

Muž v tramvaji nadával Stropnickému. Dostal pokutu 5000