Přiletí po rajčatech Trumpovi i hlasy? Oťukávání kandidátů právě skončilo

Primárky v Iowě

Přiletí po rajčatech Trumpovi i hlasy? Oťukávání kandidátů právě skončiloNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Obyvatelé amerického státu Iowa dnes vyberou své demokratické a republikánské favority pro souboj o křeslo prezidenta USA. Iowa je prvním státem, kde začnou obě strany vybírat kandidáty do prezidentských voleb. Největší rozruch jako obvykle vzbudil v zemědělském státě republikánský kandidát Donald Trump, po němž se házela rajčata.

Hlavními favority nominačního souboje jsou na republikánské straně kontroverzní miliardář Donald Trump a Ted Cruz, na straně demokratů pak Hillary Clintonová a Bernie Sanders. Šance jsou poměrně vyrovnané.

Hlavním otazníkem prvního z předkol prezidentské volby je osud Donalda Trumpa. Výstřední miliardář je v čele republikánských stranických dostihů už několik měsíců, což je pro americké politické komentátory překvapení. V Iowě jsou ale šance jeho hlavního soupeře, konzervativního a nábožensky založeného Teda Cruze, poměrně velké.

V předvolebních analýzách se objevují názory, že Trumpova vysoká popularita reflektuje spíš jeho mediální obraz, než skutečnou voličskou podporu. Nebylo by proto překvapením, kdyby prostořeký realitní magnát za očekáváním zaostal. U volebních uren mohou převládnout jiné nálady, než před televizní obrazovkou.

Trump podobně jako ostatní kandidáti minulý týden Iowu navštívil a kromě ovací svých fanoušku na setkání s ním přišla i řada jeho odpůrců. Mezi nimi vynikl zejména jeden Američan, který po Trumpovi házel rajčata, což je vidět i na záznamu ze setkání, kam přišlo asi tisíc lidí. I přesto, že se Američan jménem Andrew Alemao přímo netrefil, zadržela ho policie a zavřela na noc do vězení. Několik hodin po události se Alemao stal pro Trumpovy odpůrce národním hrdinou. Jeho fanoušci vytvořili i speciální facebookovou stránku s jeho jménem a začali vytvářet vtipné fotomontáže a gagy.

Trump ve čtvrtek bojkotoval poslední republikánskou debatu v iowském Des Moines, což poskytlo jeho protikandidátům výjimečnou šanci vést boj bez něj a upozornit na vlastní program. Nejlépe se podle médií prezentovali Cruz, floridský senátor Marco Rubio a bývalý floridský guvernér Jeb Bush. Favoritův vrtoch ale nejspíš nebude mít na výsledek pondělního hlasování větší vliv.

Sanders vs. Clintonová

Vyrovnanější než v jiných státech Unie je i souboj Clintonové se Sandersem. Bývalá ministryně zahraničí se v kampani prezentovala jako zkušená politička připravená převzít ty nejvyšší státní funkce. Sanders, jehož necelý týden před hlasováním v Iowě přijal v Bílém domě prezident Barack Obama, vystupuje jako liberál a demokratický socialista.

Rozdíly v postojích Clintonové a Sanderse nejsou všem Američanům zřejmé, podle komentátorů se shodují v politických cílech, ale rozcházejí v cestách k jejich dosažení. Rozpory panují v názorech, nakolik by se měla změnit americká ekonomika, zdravotnictví a vzdělávací systém a jaká role v těchto změnách připadne federální vládě. Zatímco Sanders hlasitě volá po „politické revoluci“, přístup Clintonové je realistický a pragmatický, podle kritiků rutinérský.

O Berniem Sandersovi nebylo zatím příliš slyšet, avšak jeho střízlivý přístup se zřejmě vyplatil, jelikož v předvolebním průzkumu ve státě New Hampshire porazil Hilary Clintonovou. Získal zde 60 procent, zatímco manželka bývalého prezidenta jen 33. Avšak v Iowě nemá ani jeden z nich velké naděje na získání velkého počtu hlasů, jelikož většinu obyvatel tvoří bílí Američané agrárního zaměření.

V kampani před volebním shromážděním v Iowě kandidáti utratili celkem 270 milionů dolarů, uvedla televize NBC. Daleko nejvíc do politické reklamy investoval republikán Bush, přestože jeho preference se pohybují hluboko pod hranicí deseti procent.

Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je případ Iowy. Volební shromáždění jsou starší formou výběru a obvykle v nich mohou hlasovat pouze členové nebo dokonce jen aktivisté dané strany. Primárky mohou být otevřenější a voliči v nich mají významnější vliv na závěrečnou nominaci. Zpravidla však strany pro primární volby registrují pouze své stálé voliče a členy.

Pro konečný výsledek nominačního souboje je Iowa důležitá spíš jako výchozí bod než jako barometr nálad celostátního významu. Se svým bělošským a nábožensky založeným obyvatelstvem ignorujícím zhusta jakékoli volby není tento stát typickým vzorkem demografických volebních statistik v USA.

Čtěte také: Z outsidera favorit? Sanders v New Hampshire poráží Clintonovou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články