Babiš: Za biopaliva po mně chtěl Klausův člověk milion eur
KORUPCE?
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) ukázal na korupční jednání, kterému měl čelit před pěti lety. Přítel tehdejšího prezidenta Václava Klause, Václav Petr ze společnosti Erpet, po něm měl chtít milion eur. Peníze měly sloužit jako protislužba za to, že Klaus nebude vetovat novelu zákona o ochraně ovzduší, která se týkala biopaliv. Petr ale už dříve označil Babišova slova za nehoráznost a korupční jednání nezjistila ani policie. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chystá kvůli výroku trestní oznámení.
„Jsem se koukal na vašeho guru, 2. září 2011, jak říkal, že tady není žádná korupce. Chtěli ode mě milion euro, za to veto, na ty biopaliva. Tehdá. Na to jste asi už zapomněli,“ prohlásil Babiš ve svém půlhodinovém vystoupení před poslanci během projednávání nedůvěry vládě.
Čtěte také: Zplodila mne zkorumpovaná pravice, hájí se Babiš ve sněmovně
Vicepremiér tu spojil dvě události. Vystoupení tehdejšího prezidenta Václava Klause, který na podzim 2011 ve vysílání České televize tvrdil, že korupce v Česku není. A zadruhé údajný požadavek na úplatek ve výši jednoho milionu eur, které po něm měl chtít v roce 2010 Klausův tenisový přítel Václav Petr. Výměnou měl slibovat, že prezident nebude vetovat zákon o ochraně ovzduší.
Babiš o údajném úplatku mluvil ještě předtím, než naplno sám naskočil do politiky – v roce 2011 v Otázkách Václava Moravce. Tehdy ještě částku nekonkretizoval. Novinář Miroslav Motejlek ale už v té době tvrdil, že mělo jít o sumu napsanou na ubrousku během schůzky Babiše s Petrem v pražském hotelu Hilton.
To bylo v Otázkách Václava Moravce. Tam spadl web a potom Česká televize to zapomněla vysílat, protože to byl samozřejmě skandál. Já jsem řekl tam to jméno. Byl jsem u notáře, vyšetřovala to policie. Bylo to z okolí vašeho oblíbence, vašeho guru, prvního, nebudu ho jmenovat. Myslím, že všichni víme, kdo tady byl největší škůdce od listopadu.
Václav Petr chtěl po Babišovi v Hiltonu 1 000 000 eur, bylo to napsáno na ubrousku
Posted by motejlek.com on 13. listopad 2011
Kalousek: Kvůli Babišovu výroku podám trestní oznámení
K výroku vicepremiéra se vrátil šéf poslanců TOP 09 Kalousek. „Nechápu, proč to neoznámil orgánům činným v trestním řízení. Po konzultaci s právníky podávám do konce týdne trestní oznámení,“ uvedl ve sněmovně, kterou požádal o podporu. Podle Kalouska se musí jasně ukázat, zda v minulosti kvůli biopalivům ke korupci došlo, nebo jestli Babiš lže.
Podnikatel se proti tvrzení nynějšího vicepremiéra veřejně ohradil už v minulosti. „Pana Babiše de facto neznám, setkali jsme se pouze dvakrát, vždy jen po krátkou dobu, a to již před zhruba dvěma roky. S panem Babišem nemám ani já, ani společnost Erpet Group a.s., žádné pracovní, obchodní či jiné osobní vztahy. Jeho výroky jednoznačně a absolutně odmítám, nechápu, co jej k nim vedlo a jak si najednou po dvou letech na něco takového vzpomněl,“ zmínil tehdy.
Věcí se zabývala i protikorupční policie, korupci ale nedohledala. „Touto věcí jsme se intenzivně zabývali od prohlášení, které zaznělo v pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Na základě provedeného prověřování jsme v uplynulých dnech došli k závěru, že ve věci nejde o podezření ze spáchání trestného činu,“ uvedl mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
Václav Klaus v květnu 2010 novelu zákona o ochraně ovzduší vetoval. Poslanci ho ale přehlasovali na poslední schůzi před volbami. Jedním ze 125 hlasů pro tehdy byl i Miroslav Kalousek.
Němcová: Babiš za biopaliva lobboval už v minulosti
Do minulosti se po Babišovi vrátila ale i šéfka mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS). Připomněla okolnosti projednávání novely zákona o ochraně ovzduší ve sněmovně poté, co je prezident Klaus krátce před volbami vetoval a poslanci se narychlo sešli, aby prezidenta přehlasovali.
Němcová uvedla, že Babiš se tehdy netajil tím, že lobboval za přijetí zákona a aktivně volal řadě poslanců. Bývalá šéfka sněmovny proto zdůraznila, že je krajně nevěrohodné, když se nyní Andrej Babiš u obdobného zákona tváří, že mu o něj prakticky vůbec nejde. A že nebude mít žádný profit.