Babiš řeší střet zájmů. U šéfky TV Barrandov

Ministerský spor o Českou poštu

Babiš řeší střet zájmů. U šéfky TV BarrandovNOVÉ
Marcela Hrdá na archivním snímku Foto: Repro: www.ceskatelevize.cz
2
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přesunuli spor o peníze pro Českou poštu do osobní roviny. Babiše teď na prvním místě zajímá, co přesně pro státní podnik dělá šéfka TV Barrandov Marcela Hrdá. A upozorňuje na její střet zájmů. Podle Chovance její angažmá ve státním podniku, který usiluje o stamilionové dotace z rozpočtu, problematické není.

Sobotkova vláda u projednávání poštovního zákona pokračuje v sérii odkladů. Normu měli ministři původně na stole už minulou středu, tehdy ale premiér poukázal na nevyřešený rozpor mezi ministerstvy vnitra a financí. A ministři se nepohnuli z místa ani v pondělí, jakkoli to šéf resortu vnitra a první místopředseda ČSSD Chovanec měl téměř za hotovou věc.

Čtěte také: ČSSD a ANO změří síly. Kvůli stamilionům pro poštu

Noční ministerská pošta

„S panem vicepremiérem jsme se dohodli, byl jsem přesvědčen, že v pondělí tento materiál velice hladce projde. V noci jsem dostal žádost pana vicepremiéra ještě o některé otázky, o kterých jsme si mysleli, že jsme dávno odpověděli. Takže odpovíme znovu a budeme se k tomu vracet znovu na mimořádné vládě ve středu,“ řekl ministr vnitra po pondělním zasedání kabinetu.

Česká pošta, která spadá do gesce Chovancova ministerstva, usiluje o to, aby za státní kasy dostávala ročně stovky milionů korun jako kompenzaci za ztrátové základní služby. Mezi ně patří například doručování zásilek do hmotnosti dvou kilogramů, balíků do deseti kilogramů nebo posílání peněz přes poštovní poukázky. Vnitro vládě materiál předložilo se zásadním rozporem s ministerstvem financí, které požadovalo před legislativní úpravou nejdřív detailní prověrku hospodaření podniku.

Z pěti otázek, které Babiš poslal v noci na pondělí Chovancovi, je nejzajímavější hned ta první, která míří na jednoho člověka. Marcelu Hrdou.

Podle ministra vnitra je ale tento problém už vyřešený a resort financí má od listopadu 136 stran dokumentů o hospodaření státního podniku. „Byly to obchodní smlouvy, faktury a další věci. Od té doby jsme žádný požadavek na další dokumenty nedostali. Až teď v noci přišlo pět otázek, my je zodpovíme. Myslím, že minimálně čtyři z nich jsme už zodpověděli v minulosti,“ posteskl si Chovanec. Zmínil přitom, že otázky na hospodaření státního podniku by hnutí ANO mohlo cílit na svého zástupce v dozorčí radě firmy.

Z pěti otázek, které Babiš poslal v noci na pondělí Chovancovi, je nejzajímavější hned ta první, která míří na jednoho člověka. „Konkrétní osobu nebudu konkretizovat. Nemyslím si, že ta osoba je problematická. Aspoň myslím, že ne pro nás,“ mlžil ministr vnitra před novináři. Deník E15 nicméně uvedl, že dotyčnou osobu je Marcela Hrdá – bývalá ředitelka České pošty, která nyní vede TV Barrandov a zároveň dál působí ve státním podniku jako poradkyně.

Odveta za pořad o Monice Babišové?

Že právě Hrdá není Babišovi po chuti, nicméně naznačil vicepremiér deníku ECHO24.cz. Na otázku, co říká jejímu souběžnému působení ve strukturách pošty a v čele TV Barrandov, odpověděl: „Není to střet zájmů?“ Babiš přitom ví, o čem mluví. Sám zastává druhý nejvyšší post ve vládě, vede klíčové ministerstvo financí i hnutí ANO, zároveň je i jediným vlastníkem holdingu Agrofert, který působí v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu a také v médiích.

Může to být pouze shoda okolností a termínů, ale Babišův vzkaz Chovancovi s otázkami na působení Hrdé přišel krátce poté, co televize odvysílala dvacetiminutový pořad Trampoty paní Babišové. Tedy pořad o drahých šatech a kabelce, kterou si partnerka ministra financí přivezla z cesty po USA, aniž by věci nechala v Česku proclít. Až po dotazech novinářů, vlastním pláči a Babišově hubování uvedla vše do pořádku.

Šéf hnutí ANO každopádně trvá na tom, že nejasností kolem České pošty má víc. „Nejde jen o postavení paní Hrdé, ale o hospodaření a smlouvy České pošty v marketingu, reklamě a ICT za posledních 12 měsíců,“ uvedl Babiš pro ECHO24.cz.

Čtěte také: Tma pod svícnem. Babišová neproclila kabelku, pak plakala

Duty free Monika

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články