Místopředseda KSČM: Je třeba rehabilitovat marxismus se vším všudy

KAM SMĚŘUJE KSČM?

Místopředseda KSČM: Je třeba rehabilitovat marxismus se vším všudyNOVÉ 1
Domov

vb Echo24

Čeští komunisté ani 27 let po převratu neztrácí revoluční nadšení. Podle letos zvoleného nového místopředsedy strany Josefa Skály je potřeba „rehabilitovat marxismus se vším všudy“. Současní marxisté totiž prý nejsou dostatečně tvrdí. Ideolog strany Skála to uvedl v rozhovoru, který poskytl proruskému rádiu Svobodný vysílač.

Skála si myslí, že s ideologií marxismu to jde s kopce minimálně od chvíle, kdy se moci v Sovětském svazu chopil Michail Gorbačov a někteří jeho spolupracovníci. Ti v 80. letech zahájili sérii reforem, které následně vedly až k rozpadu východního bloku.

„Ta neuvěřitelná ztráta nespočívá jen v tom, že najednou je tu zpátky kapitalismus. Ale v tom, že byly pokrokové síly zbaveny v podstatě svého – já tomu říkám šedé kůry – z velké části. (...) Je třeba rehabilitovat elementární slovník a hlavně metodický přístup marxismu,“ myslí si sám skalní marxista Skála.

„Marxismus jako impozantní katedrála ducha je v dnešním podání celé řady lidí, kteří se za marxisty vydávají, do značné míry vykastrován a proměněn v jakéhosi bezpohlavního ducha. A to, kam se svět řítí, vyžaduje velmi rychle rehabilitovat marxismus par excellence se vším všudy a uplatnit ho vůči podmínkám 21. století,“ dodal v rozhovoru.

Skála, jehož oficiální funkce zní „Místopředseda ÚV KSČM pro ideologii, propagandu a mediální činnost“, se svými názory vystoupil jako host internetového rádia Svobodný vysílač. V tomto rádiu často zaznívá kritika Západu a kapitalismu a také konspirační teorie. Kritici rádio označují jako proruské.

KSČM v tomto ohledu volí poněkud mírnější slova a Svobodný vysílač nazývá jen jako „alternativní“ rádio. Na svém webu dokonce dopředu avizovala, že Skála v jeho vysílání vystoupí. Přidala i odkaz, kde si mohou případní zájemci rozhovor poslechnout.

Skála vzbudil rozruch letos v černu, když server aktuálně.cz upozornil na to, že místopředseda KSČM v srpnu 1968 vítal sovětské okupanty na letišti v Ruzyni. „Internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 jsem přivítal s nadšením a ulehčením. Sovětská vojska jsem uvítal 21. srpna na úsvitu na ruzyňském letišti,“ uvedl samotný Skála ve svém životopise pro StB.

Čtěte také: Skála: Sovětská vojska jsem vítal 21. srpna za úsvitu na Ruzyni

Čeští komunisté se sice oficiálně distancují od předlistopadové éry, jejich vyjádření však v mnoha případech připomínají období před rokem 1989. Zřejmý je zejména odpor vůči některým západním institucím, obzvláště vůči Severoatlantické alianci. KSČM nedávno dokonce přišla s návrhem referenda, v němž by lidé rozhodovali o vystoupení z NATO.

Čtěte také: KSČM vylezla z klozetu, kritizují poslanci návrh na vystoupení ČR z NATO

Čtěte také: Čtěte kremelské weby, doporučují čeští komunisté