KSČM vylezla z klozetu, kritizují poslanci návrh na vystoupení ČR z NATO

KONTROVERZNÍ NÁVRH KSČM

KSČM vylezla z klozetu, kritizují poslanci návrh na vystoupení ČR z NATONOVÉ
Představitelé členských států NATO na summitu, který se konal letos v květu ve Varšavě. Foto: Ilustrační foto: Shutterstock
1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Komunističtí poslanci chtějí, aby Česká republika vystoupila z NATO. Zákonodárci KSČM by rádi, aby o setrvání Česka v Severoatlantické alianci rozhodli lidé, proto chtějí vyhlásit referendum. Jejich kontroverzní návrh má na své příští schůzi projednat Poslanecká sněmovna, ovšem poslanci z opozičních i koaličních stran takový nápad odmítají a nečekají, že jej sněmovna schválí. Návrh, ke kterému vydala zamítavé stanovisko vláda, je podle nich jen dalším důkazem protidemokratického směřování KSČM.

„KSČM vystoupila z klozetu a je otevřeně promoskevská, protizápadní, a jak je patrné z Lex Zeman (návrh poslanců v čele se Zdeňkem Ondráčkem z KSČM vrátit do trestního zákona čin veřejného hanobení prezidenta, pozn. red.), i protidemokratická,“ uvedl serveru Echo24.cz lidovecký poslanec a člen sněmovního výboru pro obranu Ivan Gabal. Podle něj ale zákon mezi poslanci v žádném případě neprojde, protože je Česká republika pevně ukotvena v západním světě.

„Je to naprostý nesmysl. U KSČM ale předvídatelný. Ani po 17 letech se s členstvím ČR v NATO nesmířili,“ řekl k tomu pro deník Echo24.cz další člen výboru, poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). Poslankyně Jana Černochová (ODS) je zase přesvědčená, že by se o věcech obrany a bezpečnosti nemělo hazardovat a rozhodovat v referendech. „To by se také někdy mohla najít většina pro zrušení armády a nakonec i pro zrušení státu jako takového,“ uvedla serveru Echo24.cz.

Čtěte také: „Dárek k výročí revoluce.“ Poslanci chtějí vězení za urážku prezidenta

Návrh odmítá také Antonín Seďa (ČSSD), který jej z pohledu zajištění bezpečnosti Česka označuje za návrh nezodpovědný. Seďa dále upozorňuje, že by se v případě vystoupení Česka z NATO musely mimo jiné navýšit obranné výdaje – a to až čtyřnásobně. „Pokud dnes představují obranné výdaje kolem 1 % HDP, což je cca 50 miliard korun, pak pro zajištění naší bezpečnosti bychom potřebovali tento rozpočet navýšit až na 150 – 200 miliard korun. KSČM by měla říct, kde tyto peníze vezme. Zda plánuje seškrtat výdaje na důchody, zdravotnictví či na vzdělávání,“ řekl serveru poslanec.

Komunističtí poslanci v důvodové zprávě k návrhu na vydání ústavního zákona o referendu, na jehož základě by mohlo Českem dojít k vypovězení Severoatlantické smlouvy, píší, že „NATO vyvolává vojenské napětí v Evropě a zpronevěřuje se zásadám i smyslu, pro které vzniklo“. Požadavek na zrušení NATO nebo alespoň na vystoupení z něj přitom měla strana už ve svém volebním programu pro minulé sněmovní volby.

Pod návrh se podepsalo všech 33 poslanců z KSČM.

Ve zprávě se dále píše, že v mnoha státech Evropské unie je institut referenda zcela běžnou záležitostí a bývá prováděn zejména v případech přijetí vážných politických rozhodnutí. „To, že se ČR stala členem NATO, bylo nepochybně rozhodnutím politickým, o kterém by měl rozhodovat lid,“ dodávají komunisté. „Jsou to právě občané, kteří by měli rozhodovat o tom, zda chtějí, aby se Česká republika podílela na činnosti, která nemá nic společného se zásadami zakotvenými v NATO, na ohrožování mezinárodního míru a bezpečnosti,“ stojí také ve zprávě.

Vláda podle očekávání návrh KSČM v polovině října nepodpořila. Uvedla k němu, že je v rozporu s dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politikou země. Vládní legislativci také upozornili na to, že nestanovuje hranici minimální účasti voličů v referendu. Mohlo by se tak stát, že by o vystoupení rozhodla menšina. Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou nyní návrh k projednání poslanci. Zařazen byl na program poslanecké schůze konané v úterý 29. listopadu.

Čtěte také: Dusno na ÚV KSČM. Soudruzi žádali hlavy Filipa a Dolejše

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články