1 Hádka na ÚV KSČM

Dusno na ÚV KSČM. Soudruzi žádali hlavy Filipa a Dolejše

, NOVÉ

Témata: , , ,

Napjatá atmosféra provázela mimořádné povolební jednání ústředního výboru KSČM. Komunisté hledali viníka propadu strany v krajských volbách a křesla se tak otřásly především pod předsedou strany Vojtěchem Filipem a místopředsedou Jiřím Dolejšem. Podle informací deníku Právo se však vedení strany nezměnilo.

Viníci letošního neúspěchu KSČM se přirozeně hledali ve vedení. Ostravský zastupitel a člen ústředního výboru Martin Juroška vyzval dokonce předsedu Vojtěcha Filipa k rezignaci. Kritikům současného vedení se nelíbí, že Filip nevzal vinu za neúspěch strany na sebe. Přestože byli Filip spolu s Dolejšem vyzváni ve vyhrocené debatě k rezignaci, podle Práva se nakonec o odvolání vedení nehlasovalo a oba tak zůstávají v čele strany.

Debakl komunistů se stal jedním z nejviditelnějších příběhů letošních krajských voleb. KSČM získala jen 10 % hlasů, konkrétně 86 mandátů. Obhajovala přitom 182 křesel, které získala po úspěšných volbách v roce 2012, kde skončila druhá za ČSSD. Strana propadem tak ztratila desítky milionů státního příspěvku.

Podle předsedy Filipa se nakonec prý všichni shodli, že neúspěch je problém celé strany. Předsedu kritizovalo především konzervativní křídlo strany kolem místopředsedy Josefa Skály. Právě neshody mezi konzervativním a pragmatickým křídlem Vojtěcha Filipa jsou příčinou mnoha vnitrostranických sporů. Kritické tóny byly podle Dolejše na sobotním jednání v debatě relativně frekventované. Nebylo to prý však v osobním tónu, nějakém napadání, všichni přiznali díl odpovědnosti, popsal Dolejš atmosféru jednání.

Ústřední výbor se nicméně shodl na tom, že musí zapracovat na volební kampani a zlepšit komunikaci s veřejností. Také uznal, že příliš mnoho voličů jim sebralo hnutí ANO. „Musíme být méně stereotypní, zdůrazňovat, že jsme alternativa, že máme levicové recepty. Potom nám nebude hrozit, že bychom se dostali do zákrytu s hnutím ANO. Aby to mělo prostě větší břink,“ řekl Dolejš Právu.

Sobotní hodnocení volebního neúspěchu komunistů bylo předběžné, konečné zazní v prosinci, kdy bude předložen i jakýsi rámec pro kampaň v příštím roce. „Před Vánoci se znovu sejde ústřední výbor,“ řekl Dolejš ČTK.

Čtěte také: „Komunistická nevěsta už není tak bohatá“

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.