Válková: Premiér mi vybral náměstka. Čekám na životopis

Tajnosti na spravedlnosti

Válková: Premiér mi vybral náměstka. Čekám na životopisNOVÉ
Domov

Jan Kálal

Sociální demokraté budou mít nejspíš už brzy znovu náměstka na ministerstvu spravedlnosti. Premiér a šéf ČSSD předal jméno svého kandidáta ministryni spravedlnosti Heleně Válkové (za ANO). Podle informací serveru ECHO24.cz je to muž se zkušenostmi z veřejné správy, ve funkci nahradí odvolaného Pavla Šterna.

Premiér předal ministryni Válkové návrh ve středu, ta teď čeká ještě na životopis Sobotkova člověka. Proto ho zatím nechce jmenovat. Šéfka resortu spravedlnosti to na dotaz ECHO24.cz řekla na ranním setkání s novináři. Připojila, že podle informací, které od předsedy vlády dostala, zatím nevidí ve jmenování problém. Náměstek by měl mít pod sebou úsek trestní politiky.

„Otázku chybějícího náměstka chci s paní Válkovou dořešit v rámci mé návštěvy na ministerstvu spravedlnosti,“ uvedl pro ECHO24.cz premiér Sobotka.

O koho přesně půjde, zatím nevědí ani špičky sociální demokracie. „Jméno opravdu neznám, premiér ho se mnou nekonzultovat,“ uvedl například Jeroným Tejc, který vede sněmovní ústavně právní výbor. Jedinou podrobností proto je, že adept ČSSD je mužem a že má zkušenosti z veřejné správy.

„Otázku chybějícího náměstka chci s paní Válkovou dořešit v rámci mé návštěvy na ministerstvu spravedlnosti,“ uvedl pro ECHO24.cz premiér Sobotka. Bilanční cesta zavede předsedu vlády na resort ve druhé polovině července. A protože součástí návštěv, se kterým začal ministerský předseda tento týden, je i porada s vedením ministerstva, bude Sobotka nejspíš chtít, aby byl jeho muž v tu chvíli už na svém místě.

Bývalý náměstek podal na ministryni trestní oznámení

Sociální demokraty zastupoval na resortu jejich koaličního partnera původně Pavel Štern. Válková ho ale odvolala v polovině června poté, co na ni den předtím podal trestní oznámení na protikorupční policii. Náměstkovi se nelíbilo, že chce ministryně znát podrobnosti o cenovému průzkumu na náramky k monitoringu domácích vězňů. Válková ale trvala na tom, že jako ministryně má mít o této věci přehled. Problémy na resortu, který předtím musela opustit i bývalá první náměstkyně Hana Marvanová, pak několik hodin řešili i poslanci. A podle premiéra Sobotky se ministryně ocitla krok od svého odvolání.

Čtěte také: Sobotka: Ještě jedno zaváhání a Válková končí

Čtěte také: Grilování Válkové: 'Zpěvák se řeže s kytaristou', 'prasácký' Štern...

Příprava monitoringu domácího vězení se nyní na ministerstvu rozbíhá prakticky nanovo. Vzniká tu specializovaný tým, který bude spadat přímo pod ministryni. Válková chce, aby měla celá problematika od začátku širší záběr a výsledné řešení tak nemuselo být omezené jen na hrstku potenciálních dodavatelů. Slibuje si od toho možnost výraznějších úspor.