Grilování Válkové: 'Zpěvák se řeže s kytaristou', 'prasácký' Štern...
SPOR V KOALICI
Šokovaná ministryně, odřezávaný náměstek, vulgární poslanec, ale i historky z kapely a mediální andělé. Sněmovní debata o situaci na ministerstvu spravedlnosti a práci jeho šéfky Heleny Válkové (za ANO) přinesla několik peprných výroků. Prostor k vystoupení dali poslanci i exnáměstkovi Pavlu Šternovi.
Grilování ministryně Válkové ve sněmovně, po kterém už od úterý volala opozice, přineslo ve středu odpoledne dvě překvapení. O první se postaral hned na úvod předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek, když navrhl přizvat mezi poslance bývalého náměstka Šterna. A sněmovna mu překvapivě vyhověla, když pro hlasovalo 90 poslanců a proti jich bylo jen 47.
K opozici se přidala i ČSSD a část lidovců. Osamoceno zůstalo hnutí jen ANO, které Šterna k mikrofonu nechtělo pustilo. Druhým překvapením byl smířlivý postoj řady i opozičních zákonodárců k postupu, který ministryně vůči svému náměstku zvolila.
Sobotka jen rekapituloval a odjel na Hrad
Debatu o dění na spravedlnosti otevřel krátce po půl páté premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten měl podle schváleného programu podat poslancům informaci o situaci v resortu – a to také udělal. Zmohl se vlastně jen na rekapitulaci posledního dění.
Premiér podle svých slov problémové ministryni také řekl, že se musí chovat maximálně profesionálně. Zeptal se zároveň Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO, které Válkovou do vlády nominovalo, zda plánuje změnu nominace. A bylo mu řečeno, že nic takového se nechystá.
„Včera jsem požádal paní ministryni o vysvětlení celé záležitosti, ona mi ho poskytla, já jsem to vzal na vědomí,“ shrnul Sobotka s tím, že Helenu Válkovou požádal, aby rozhádanou atmosféru na spravedlnosti zklidnila.
Premiér podle svých slov problémové ministryni také řekl, že se musí chovat maximálně profesionálně. Zeptal se zároveň Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO, které Válkovou do vlády nominovalo, zda plánuje změnu nominace. A bylo mu řečeno, že nic takového se nechystá. Více poslanci od předsedy vlády neslyšeli.
Čtěte také: Sobotka: Ještě jedno zaváhání a Válková končí
Poté už přišel Kalousek se svojí úspěšnou pozvánkou pro Šterna. V úvodu debaty se ministryně Válková dočkala hned několikrát zastání. Jako první se za ni postavil šéf resortu kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), který ji podpořil už v době výbušných výroků ministryně na adresu Čechů za Protektorátu.
„Dva mediální andělé se nesnesou v jednom baráku a jeden nakonec vykouše toho druhého. Mluvím o spoustě hudebních kapel, kde se řeže zpěvák s kytaristou. A k tomu došlo,“ popsal exministr spor nynější ministryně s bývalou první náměstkyní Hanou Marvanovou.
Smířlivý byl vůči šéfce resortu ale i její předchůdce Pavel Blažek z opoziční ODS. „Některé kroky paní ministryně, když byla v plné mediální síle, jsem napadal,“ uvedl a pokračoval: „Některé prostředky, které jsou používány v tom souboji, jsou mi naprosto odporné.“
Blažek ve svém vystoupení použil příměr i k oblíbenému večerníčku Krkonošské pohádky o Trautenberkovi a Krakonošovi. „Sojka tady nejde za Krakonošem, ale na policii,“ rýpl si do odvolaného náměstka Šterna. Kritizoval přitom také personální politiku hnutí ANO, které vsadilo na mediálně oblíbené tváře.
„Dva mediální andělé se nesnesou v jednom baráku a jeden nakonec vykouše toho druhého. Mluvím o spoustě hudebních kapel, kde se řeže zpěvák s kytaristou. A k tomu došlo,“ popsal exministr spor nynější ministryně s bývalou první náměstkyní Hanou Marvanovou.
Poslanec Komárek: Náměstek Štern se choval prasácky
Až vulgárně pak kritizoval exnáměstka Šterna poslanec Martin Komárek z hnutí ANO. „Když někdo jde udat svého nadřízeného, aniž by předtím rezignoval a upozorňoval na to, se chová naprosto nemravně, se chová – řeknu to na plná ústa – prasácky. A nechci ho tady ani poslouchat,“ prohlásil do mikrofonu.
Sama ministryně před poslanci vystoupila s obsáhlou rekapitulací důvodů, které jí vedly k odvolání jejího náměstka. „Nestojím zde proto, abych se vám obhajovala. Stojím zde proto, abych vysvětlila své kroky, které mě vedly k odvolání náměstka pro vězeňství,“ prohlásila.
Mezi kritiky ministryně se naopak zařadil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Připomněl třeba snahu Válkové zasahovat do živých kauz, kterými se zabývá státní zastupitelství.
Více čtěte: Válkovou může zastavit jen Zeman a Bradáčová
Válková pozvala zákonodárce na ministerstvo
Sama ministryně před poslanci vystoupila s obsáhlou rekapitulací důvodů, které jí vedly k odvolání jejího náměstka. „Nestojím zde proto, abych se vám obhajovala. Stojím zde proto, abych vysvětlila své kroky, které mě vedly k odvolání náměstka pro vězeňství,“ prohlásila Válková. Podle ní dosud neexistoval projekt systému elektronických monitorovacích náramků, ale pouze pracovní nástin toho, jak by měl vypadat. Už tady byla podle ní ale problematická příliš vysoká uvažovaná cena.
Válková na závěr svého vystoupení pozvala zájemce z řad poslanců, ať sami přijdou na ministerstvo a poslechnou si přímo od zaměstnanců, jak se jim pracuje pod jejím vedení. „Co se stalo v posledních 48 hodinách, jsem předvídat nemohla a nemohla jsem tomu ani předejít,“ dodala. „Nemůžu zaručit, že někdo, kdo se v budoucnu bude chtít zviditelnit, nezajde na protikorupční policii a nezavolá pak do médií, která se toho ráda ujmou,“ uzavřela.
Odvolaný náměstek: Byl jsem postupně odřezáván
„Chtěl jsem paní ministryni poděkovat. Jakkoli mě její obsáhlý projev nepřesvědčit, tak se mu věnovala jistě s velkou pozorností a energií,“ uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Co nás znepokojuje, je otázka, jak odborně a s jakou personální kompetencí je to ministerstvo řízeno, pokud tam následuje skandál za skandálem,“ připojil s tím, že má o schopnostech ministryně v personální oblasti vážnou pochybnost.
Premiér Bohuslav Sobotka jednání opustil v 17:01, kdy vyrazil na schůzku za prezidentem Milošem Zemanem na Pražský hrad. Poslancům to ale nebránilo, aby pokračovali v debatě bez něj. Naopak odvolaný náměstek Štern se posadil ke stolku zpravodajů hned vedle ministra Hermana. Tedy přímo před židli ministryně Válkové, která byla v minulosti i jeho učitelkou práva.
„Já jsem z toho byl postupně odřezáván, byly mi brány kompetence. To obcházení nebylo poprvé. Já jsem byl jako náměstek pro vězeňství obejit třeba při odvolání ředitele vězeňské služby. Byl na mě vykonáván nátlak, abych to pravidlo porušil. S tím, že ministr má právo tu informaci vědět,“ zlobil se Štern.
„Nabídky byly dodány, proběhlo vyhodnocení, v rámci služby s cenami pracoval jeden jediný člověk a poté proběhla prezentace pro členy pracovní skupiny,“ prohlásil Štern v rámci obsáhlé rekapitulace zakázky na elektronické náramky. „Já jsem z toho byl postupně odřezáván, byly mi brány kompetence. To obcházení nebylo poprvé. Já jsem byl jako náměstek pro vězeňství obejit třeba při odvolání ředitele vězeňské služby. Byl na mě vykonáván nátlak, abych to pravidlo porušil. S tím, že ministr má právo tu informaci vědět,“ zlobil se Štern. Žádná nová tvrdá fakta ale neuvedl.
Šterna se zastal Pospíšil i Dienstbier
Bývalého náměstka na spravedlnosti podpořil dlouholetý šéf resortu Jiří Pospíšil (nestr.). „Všichni pode mnou pracovali. Nikdy jsem s nimi neměl žádný problém,“ zmínil nejen na adresu Šterna, ale také bývalé první náměstkyně Hany Marvanové a někdejšího šéfa Vězeňské služby ČR Petra Dohnala. Zastání se bývalý náměstek dočkal také od ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který ho vyzdvihl jako člověka, který svůj zájem o transparentnost v minulosti opakovaně prokázal.
Jednání sněmovny o situaci na ministerstvu spravedlnosti se bez konkrétního závěru přehouplo přes 19. hodinu.
Čtěte také: Poslední na spravedlnosti se udá sám