Poslední na spravedlnosti se udá sám

Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Helena Válková se podruhé během krátké doby ocitla ve sporu se svým náměstkem. A podruhé byl spor tak vyhrocený, že další soužití na ministerstvu spravedlnosti nebylo možné. Nominant za ČSSD Pavel Štern, náměstek zodpovědný za vězeňství a tzv. probační službu, měl na starosti tendr na vězeňské náramky, ministryně se na jeho vkus příliš zajímala o výši nabídek – a přestože celá věc byla, jak tvrdí vicepremiér Babiš, teprve ve fázi průzkumu trhu, pan Štern to šel oznámit na protikorupční policii, tedy v podstatě ministryni udat.

Z hlediska peněz, které se protočí ve veřejných zakázkách, není náramkový tendr o výši maximálně do dvou miliard korun nijak závratný. Za nulového zájmu veřejnosti před měsícem ministr obrany Stropnický prodloužil pronájem Gripenů místo dalších deseti na dvanáct roků a místo 16,5 republika zaplatí o pět miliard korun víc. Tím není řečeno, že by ve smlouvě se Švédy byla nějaká nepravost, jen že některé tendry v konkrétní dobu přitahují větší pozornost než jiné – a že to často bývá věcí nahodilosti.

Zakázka na náramky, která by umožnila ve větší míře nařizovat domácí vězení, je ukázkou neschopnosti státu konat. První ji vypsala Dana Kovářová, což byla členka vlády Jana Fischera, který vládl kdysi v dávných dobách, totiž v roce 2009. Potom zase náramky posloužily jako jeden z důvodů, když premiér Nečas potřeboval zakrýt prostý fakt, že už se nesnese s ministrem Pospíšilem a cítil potřebu ho odvolat.

Věcná podstata sporu o náramky je zatím zvenčí téměř neproniknutelná, podobně jako když se nedávno Válková střetla se svou první náměstkyní Hanou Marvanovou, a čtenář byl zavalen informacemi o tom, kdo se sešel či nesešel s ředitelem BIS a měl či neměl k tomu bezpečnostní prověrku, a šla mu z toho hlava kolem.

Čtěte také: Babiš o sporu věděl týden, tvrdí náměstek. 'Podporoval mě'

Než se nám alespoň poodhalí skutečné pozadí střetu Válková-Štern, máme tu už teď jedno zjištění: étos, jímž se lepila tato koalice, komplikuje normální vládnutí. Důležitým faktorem, jenž přispěl k vítězství dnes vládnoucích stran byla mohutná protikorupční vlna ve společnosti. Složení vlády samozřejmě z pohledu iniciativ, jako je Rekonstrukce státu, není optimální, nicméně ministerstvo spravedlnosti mohly počítat ke svým kótám. A jak to tam po dobytí vypadá? Náměstek svojí vlastní ministryni odmítá sdělit, jak vysoké jsou nabídky v tendru, a pak ji za to, co by v normálních dobách byl důkaz toho, že ministr se stará, běží oznámit na policii. Ministryně si informace zjišťuje pokoutně u náměstkovy podřízené a zakáže jí o hovoru náměstka informovat. Příkaz je vzápětí porušen.

Čtěte také: Válkovou může zastavit jen Zeman a Bradáčová

Jenže ministerstva nejsou od toho, aby se jejich špičky vzájemně sledovaly a soutěžily, kdo první nachytá druhého při nepravosti, ale aby spravovaly věci veřejné pro dobro nás ostatních. Na ministerstvu spravedlnosti zatím vývoj směřuje k tomu, že poslední, kdo tam zbyde, se jednoho rána podívá do zrcadla a podá na sebe trestní oznámení pro podezření z korupce.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz