Babiš před volbami: Finanční správa zjednoduší daňové přiznání

Daňová přiznání

Babiš před volbami: Finanční správa zjednoduší daňové přiznáníNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zaměstnanci, kteří mají příjmy pouze v ČR, budou moci podat daňové přiznání již za letošní rok na zjednodušeném tiskopise. Místo čtyř bude mít pouze dvě strany. Na tiskové konferenci o tom informoval generální ředitel Generálního finančního ředitelství Martin Janeček. Finanční správa také uvedla, že ke konci září přijala celkově 2,35 milionu kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Z toho po termínu přišlo finančním úřadům téměř 114 000 hlášení.

Změna se týká poplatníků s příjmy ze závislé činnosti, tedy ze zaměstnání, kteří podle ministerstva financí tvoří téměř polovinu z celkového počtu 2,1 milionu podaných daňových přiznání za loňský rok. „Pro poplatníky je dvoustránkový tiskopis možností, ne však povinností. Proto si lidé mohou vybrat, zda využijí původní tiskopis, na který jsou zvyklí, nebo nový zjednodušený dvoustránkový,“ uvedl Janeček den před volbami na tiskové konferenci, které se účastnil i ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Nový dokument ovšem není určen pro poplatníky s příjmy z podnikání, nájmu a dalších příjmů. Dále se netýká poplatníků s příjmy ze zahraničí nebo podávajících dodatečné přiznání.

Více než 2 miliony kontrolních hlášení

Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, je lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500 000 poplatníků.

Po zavedení kontrolních hlášení finanční správa podle Janečka zaznamenala okamžitý preventivní účinek na poklesu fiktivních faktur. „Kontrolní hlášení opravdu významně pomáhá vybírat daně,“ řekl Janeček.

Finanční úřady musely dosud podle statistik ministerstva k 9. září zaslat výzvu k podání hlášení v necelých 13 000 případech. Z toho 4900 poplatníků nereagovalo. Výzev k odstranění nesrovnalostí poslaly finanční úřady téměř 59 000, bez reakce zůstalo 2600 výzev. „Jelikož plátců DPH je kolem půl milionu, tak naprostá většina plátců výzvami nebyla oslovována,“ uvedl Janeček.

V souvislosti s kontrolním hlášením přitom hrozí poplatníkům řada pokut. Nejnižší pokuta, 1000 korun, za pozdní podání hlášení bez výzvy úřadu je plátci jedenkrát ročně prominuta automaticky bez nutnosti podávat žádost na finanční úřad. Dále správa může dát pokutu 10 000 korun, pokud poplatník hlášení podá v náhradní lhůtě poté, co jej finanční úřad vyzval. Pokuta 30 000 korun hrozí plátcům, kteří nevyhověli výzvě úřadu na změnu, doplnění nebo potvrzení údajů v hlášení. Postih 50 000 korun hrozí firmě, která by kontrolní hlášení nepodala ani v náhradní lhůtě. Pokuty ve výši 10 000, 30 000 a 50 000 korun může finanční správa na základě letní novely zákona o DPH promíjet.

Existuje i pokuta 500 000 korun v případech, kdy plátce závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Celostátní inkaso DPH bylo ke konci září 246,6 miliardy korun, meziročně o 13,6 miliardy více. Samotný státní rozpočet na DPH získal ke konci září 173,6 miliardy korun, tedy o 6,8 miliardy více. DPH patří ke sdíleným daním, kdy část z jejího výnosu získávají také obce a kraje.

Čtěte také:

Finanční správa prověří majetky podle daňových přiznání

Finanční správa si potírání podvodů zjednodušuje. A postihuje i poctivé

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články