Šokující incident v Osvětimi: svlékli se do naha a spoutali řetězy

Bezprecedentní akt

Šokující incident v Osvětimi: svlékli se do naha a spoutali řetězyAKTUALIZOVÁNO
Svět

Echo24

Skupina 11 mladých lidí z Polska, Běloruska a Německa se dnes vysvlékla donaha a spoutala se řetězy u brány s nápisem Arbeit macht frei bývalého nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi. Ochranka osvětimského muzea a policisté tyto osoby zadrželi, informovala média s odvoláním na sdělení policie.

Motiv jednání účastníků této akce policie zatím neupřesnila. Podle spekulací tak ale chtěli obrátit pozornost na válečný konflikt, který se odehrává na východě Ukrajiny.

Před tím, než se svlékli a spoutali řetězy, ještě zabili ovci. Ze snímků zveřejněných médii také na bránu připevnili transparent s červeným nápisem „love“ (láska). Podle místní televize si účastníci akci natáčeli s pomocí dronu.

Incident se odehrál odpoledne a muzeum bylo kvůli němu prozatím uzavřeno. Mluvčí regionální policie Sebastian Glen agentuře AFP upřesnil, že skupinu tvořilo sedm mužů a čtyři ženy – dva Poláci, čtyři Bělorusové, Němec a čtyři Polky.

Mluvčí místní policie Malgorzata Jurecká dodala, že skupina těchto osob ve věku 20 až 27 let byla převezena k výslechu na policejní komisařství ve městě Osvětim. O incidentu byla podle ní informována prokuratura a provinilci budou zřejmě obviněni z „hanobení památníku nebo jiného symbolického místa“.

„Takovýto incident je v Osvětimi naprosto bezprecedentní, nemám slov,“ řekl v reakci AFP Piotr Cywiński, ředitel Státního muzea Auschwitz-Birkenau. „Vůbec nevím, jaký byl jejich motiv,“ dodal.

Němečtí nacisté v táboře Osvětim-Březinka (Auschwitz-Birkenau) v letech 1940 až 1945 povraždili v plynových komorách více než 1,1 milionu lidí, většinou Židů z různých evropských zemí. Mezi oběťmi bylo i několik tisíc českých Židů.

Čtěte také: Poláci zveřejnili seznam 8,5 tisíce esesáků z Osvětimi

‚Čeká vás poslední sprcha v Osvětimi‘. To je nová zážitková hra