1 Policejní akce v sídle SŽDC

Policie obvinila kvůli zakázkám v SŽDC šest lidí a tři firmy

, AKTUALIZUJEME

Témata: ,

Protikorupční policie dnes obvinila šest lidí a tři firmy v souvislosti s loňským zadávacím řízením veřejných zakázek Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to dnes uvedl státní zástupce Ondřej Trčka. Stíhání se týká trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a pokusu o poškození finančních zájmů Evropské unie.

V sídle SŽDC od rána zasahovali policisté, podle informací ČTK se zajímají o stavební zakázky a vyžádali si materiály ke zhruba deseti výběrovým řízením. Server iDnes.cz napsal, že zásah se uskutečnil i na ministerstvu dopravy, kde policie zabavila počítač řediteli odboru strategie. Akce se prý mimo jiné týká zakázky na modernizaci trati z Trutnova do Chlumce nad Cidlinou.

„Obvinění se uvedených trestných činů měli dopustit v průběhu roku 2015 spácháním celkem dvou skutků, které souvisí se zadávacím řízení ohledně veřejných zakázek zadavatele Správa železniční dopravní cesty, státní organizace,“ napsal Trčka. Doplnil, že právní kvalifikace není u všech obviněných stejná.

Na základě použité kvalifikace lze dovodit, že minimálně část obviněných vyvíjela podle policistů na základě dohody s jiným zájemcem o veřejnou zakázku činnost směřující k zadání zakázky za nepřiměřeně vysokou nebo jinak nevýhodnou cenu. Za poškození finančních zájmů EU se škodou velkého rozsahu hrozí až desetileté vězení. Pachatelům ostatních dvou činů hrozí sazba dva až osm let odnětí svobody.

Kriminalisté zasahovali i v pobočce firmy Sudop

Zásah protikorupčního útvaru v budově SŽDC v pražské Dlážděné ulici potvrdili mluvčí úřadu Jakub Ptačinský i mluvčí protikorupčních policistů Jaroslav Ibehej. Fotoreportér ČTK viděl, že zaměstnanci opouštěli budovu, která byla kompletně vyklizena. Ptačinský sdělil, že správa železnic poskytuje policii veškerou potřebnou součinnost. Kriminalisté byli podle serveru Aktuálně.cz také v pražské pobočce projektantské firmy Sudop a podle Lidovek.cz i ve Výzkumném Ústavu Železničním (VUZ). „V obecné rovině jsme byli jako mateřská společnost o zásahu na VUZ informováni. Vedení VUZ s vyšetřovateli spolupracuje,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Ředitel SŽDC Pavel Surý uvedl v dnes zveřejněném rozhovoru pro deník E15, že by se po loňském roce napříště rád vyhnul honbě na evropské dotace na poslední chvíli a peníze by raději čerpal v jednotlivých letech rovnoměrněji. Loni SŽDC do tratí investovala přes 50 miliard korun. Surý správě šéfuje od května 2014.

SŽDC je státní organizace, jejímž úkolem je nejen zajišťování provozování a provozuschopnosti železniční dopravní cesty, ale i řešení jejího rozvoje a modernizace. Působí jako investor do výstavby tratí, patří k největším investorům do stavebnictví v ČR. Investiční výstavbu financuje především z veřejných zdrojů, hlavně z fondů EU. V posledních letech se v souvislosti s hospodařením SŽDC objevilo několik podezřelých případů. Nejvyšší kontrolní úřad například v roce 2012 upozornil na údajné zbytečné utrácení za pronájem a nákup aut nebo právní služby. Loni úřad oznámil, že polovinu zakázek SŽDC za 4,6 miliardy korun si rozdělilo pouhých sedm dodavatelů.

Čtěte dále: Pusťte sem Českou televizi, žádá Savčenková

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.