1 Oteplování turecko-ruských vztahů

Erdogan se omlouvá Moskvě o odpuštění kvůli sestřelené stíhačce

, , AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi omluvil za listopadové sestřelení ruského letadla na syrsko-turecké hranici. Oznámila to v pondělí ruská agentura TASS s odvoláním na prohlášení kremelského mluvčího Dmitrije Peskova. Ankara potvrdila, že prezident poslal kvůli smrti pilota kondolenci, současně propustila podezřelého. 

Podle tureckého mluvčího vyjádřil Erdogan soustrast pozůstalým po ruském pilotovi, který byl loni zabit při sestřelení ruského letounu na syrsko-turecké hranici. Mluvčí uvedl, že Erdogan v dopise adresoval žádost pozůstalým o odpuštění. 

Turecký prezident vyzval šéfa Kremlu k obnovení „tradičně přátelských“ vztahů mezi oběma zeměmi, uvedl mluvčí. Oba státy se podle něj dohodly, že přijmou kroky nezbytné k okamžitému zlepšení styků. Chtějí spolupracovat při řešení regionálních problémů a společně bojovat proti terorismu.

„Říkám promiňte. Z celého srdce sdílím vaši bolest. Rodinu ruského pilota považujeme za tureckou rodinu. V zájmu zmírnění bolesti a způsobené škody jsme připraveni k jakékoli iniciativě,“ praví se údajně v dopisu.

Turecký prezident v dopise měl zdůraznit, že se jednalo o nedopatření. „Nikdy nebylo naším přáním a záměrem svrhnout letadlo Ruské federace,“ napsal Erdogan. Pasáže z dopisu citoval na svých internetových stránkách Kreml. Erdogan měl Rusko označit za „přítele a strategického partnera“.

Vyšetřování probíhá, ujistila Erdogan. Pak pustil podezřelého

Turecká hlava státu zároveň ujistila ruskou stranu, že v souvislosti se smrtí ruského pilota probíhá vyšetřování a viníci skončí před soudem. Muže, kterého zatkla v souvislosti s incidentem, ale v pondělí propustila. 

Stíhání Alparslan Çelika a dalších podezřelých běží dál, nikdo z nich nyní nesmí podle nařízení soudu opustit zemi. Policie zadržela Çelika v Izmiru na jihu Turecka koncem března. Právě tento muž má podle Moskvy odpovědnost za zabití velitele ruského bombardéru Su-24M, který byl zastřelen ve chvíli, kdy se po katapultování snášel na padáku k zemi.

Začátkem května turecká prokuratura rozhodla, že Çelika ani další více než desítku podezřelých nebude kvůli zabití pilota dál stíhat. Muž však zůstal ve vazbě kvůli obvinění z ilegálního držení zbraně. Koncem května prokuratura své předchozí rozhodnutí přehodnotila a stíhání za zabití pilota obnovila s odkazem na nové důkazy.

Turecko sestřelilo ruské letadlo loni v listopadu na syrsko-turecké hranici, protože podle něj narušilo turecký vzdušný prostor. Moskva to ale popírá, zavedla protiturecké sankce a obvinila Ankaru z podpory teroristického Islámského státu. Turecko doposud odmítalo odpovědnost za celý incident.

Čtěte také: Turecko zatklo muže podezřelého ze zabití ruského pilota

Zatkněte ‚vraha‘ sestřeleného pilota, vyzvalo Rusko Ankaru

, ,