Zatkněte ‚vraha‘ sestřeleného pilota, vyzvalo Rusko Ankaru

Zatkněte ‚vraha‘ sestřeleného pilota, vyzvalo Rusko AnkaruNOVÉ
Okamžik zachycující pád zasaženého bojového letounu. Foto: FOTO: Printscreen TV
Svět

Rusko turecké napětí

Echo24

Rusko vyzvalo ve středu Ankaru, aby zadržela údajného vraha ruského pilota, jehož bombardér sestřelila v listopadu nad turecko-syrskou hranicí turecká stíhačka. Informují o tom zahraniční média. Pilot se z padajícího letadla katapultoval, ale když klesal padákem k zemi, zastřelili ho povstalci na syrské straně hranice. Navigátora stroje zachránilo syrsko-ruské vojenské komando.

„Požadujeme okamžitá opatření ze strany tureckých orgánů, aby zadržely Alparslana Çelika a jeho komplice a aby je postavily před soud za vraždu ruského pilota,“ uvedla podle agentury AFP mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Turecký občan Çelik, který bojuje po boku menšinových turkmenských povstalců v Sýrii, v rozhovoru s tureckým listem Hürriyet prohlásil, že má čisté svědomí. Zdůraznil, že ho nezatěžuje pomyšlení na zabití někoho, kdo se podílel na každodenním bombardování turkmenských civilistů.

Z téhož obvinilo Turecko již několikrát i přímo Rusko, které v září začalo podnikat nálety na povstalecké cíle v Sýrii. Svými útoky se Moskva ale neomezuje pouze na radikální organizaci Islámský stát, ale cílí na všechny odpůrce režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Turecka a západních zemí přitom nebere žádné ohledy na civilisty.

„Pomsta je nejpřirozenějším právem,“ řekl v rozhovoru Çelik, aniž přímo přiznal, že na pilota střílel či k tomu dal svým spolubojovníkům příkaz. Podle Zacharovové přiznal podíl na pilotově „vraždě“ a svého činu navíc ani nelituje.

Ruská mluvčí také projevila „překvapení a rozhořčení“ nad tím, že „přední turecké noviny představují platformu, na níž se vrazi a teroristé chlubí svými zločiny a šíří nenávist proti Rusku a ruskému lidu prostřednictvím nacionalistické ideologie.

Incident z 24. listopadu, při kterém turecká stíhačka F-16 sestřelila bombardér Suchoj-24, označil ruský prezident Vladimir Putin za „bodnutí do zad“ ze strany Turecka. To už několikrát protestovalo proti tomu, že ruská letadla narušují turecký vzdušný prostor.

Moskva po incidentu přijala sérii odvetných opatření – od zpřísnění vízové povinnosti pro turecké občany jedoucí do Ruska, až po embargo na vybrané turecké potraviny.

Čtěte také: Napětí se stupňuje. Rusko střílelo na turecké rybáře

Rusko-turecká obchodní válka na obzoru. Ankara hrozí sankcemi

Související články