A Britem roku se stává... Nigel Farage

Uznání pro euroskeptika

A Britem roku se stává... Nigel FarageNOVÉ
Britem roku je Nigel Farage Foto: wikipedia.org
1
Svět

oj Echo24

The Times zvolily „Britem roku“ předsedu euroskeptické strany UKIP Nigela Farage. Každoroční volba osobnosti roku se letos neobešla bez kritických reakcí. Farage a jeho strana v minulosti několikrát rozvířili nejen britské vody, když otevřeně kritizovali přistěhovaleckou politiku nebo např. kojení na veřejnosti.

Padesátiletý Nigel Farage byl Britem roku deníkem The Times zvolen hlavně díky jeho politickým schopnostem, které UKIP i samotného Farage dostaly na viditelné místo britské politiky. Farage byl v minulosti členem euroskeptického křídla konzervativců, odkud odešel po vstupu Velké Británie do EU v roce 1992.

O rok později se stal spoluzakladatelem strany UKIP (Strana za nezávislost Spojeného království). Ta se netají svými otevřenými euroskeptickými a protipřistěhovaleckými názory, které jí postupně získaly v Británii popularitu. V roce 1999 se stal Nigel Farage europoslancem za jihovýchodní Anglii. Opakovaně zde byl zvolen znovu v letech 2004, 2009 a 2014.

Čtěte také: Putin je ruským 'člověkem roku'. Už pošestnácté

The Times připomněly jeho vzestup i doslovný pád po zvolení předsedou strany v roce 2010, kdy utrpěl lehká zranění při havárii stranického lehkého letadla, kterým cestoval po Anglii.

The Times ale připomínají, že od té doby měla Farageova kariéra spíše stoupající tendenci. Letos získala jeho strana první dvě křesla v britském parlamentu. UKIP uspěl i v evropských volbách a další triumf může přijít v květnu, kdy proběhnou parlamentní volby.

Britem roku je podle deníku také proto, že byl úspěšnější v televizních debatách a také prý dokázal předpovědět důležitost otázky imigrantů ve Spojeném království. Tvrdým postojem vůči nim se mu podařilo přetáhnout voliče labouristům a konzervativcům, píše The Independent. I mezi svými kolegy má Farage silnou pozici, mluvčí strany Winston McKenzie ho přirovnal k „Ježíšovi a nezničitelnému teflonu".

Přesto mělo zejména na sociálních sítích Farageovo zvolení spíše negativní ohlas. Jeho odpůrci mu připomínají minulé přešlapy stejně tak jako celkovou filosofii strany. Zejména mladí voliči vytýkají UKIPu jejich přísný náhled na imigrační politiku, sexistické aféry jejich členů nebo homofóbní a celkově diskriminační názory, kterými se prezentují. To reflektovali v množství tweetů, které Farageovo zvolení Britem roku ironizovaly.

Čtěte také: Kojení na veřejnosti? Stalo se. A Britové se hádají

Večeře a... Sexuální nabídka zlomila politikovi UKIP vaz