Mám radost i vztek, řekl exprimátor Liberce poté, co jej soud osvobodil

Mám radost i vztek, řekl exprimátor Liberce poté, co jej soud osvobodil 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Bývalý dlouholetý primátor Liberce Jiří Kittner z ODS je v případu údajných machinací s městskými pozemky a budovami bez viny. Ve středu o tom rozhodl soud, který Kittnera i jeho někdejšího náměstka Pavla Krenka a bývalého zastupitele Jiřího Zeronika zprostil obžaloby. ODS rozhodnutí soudu vítá. Proces považuje za nesmyslný hon na politiky. A Kittnera se zastává i nové vedení Liberce.

Všichni tři politici mohli od soudu odejít s vysokými tresty za údajně nevýhodné obchody s pozemky ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci. Exprimátorovi hrozilo za zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování pravidel při správě cizího majetku až deset let vězení, jeho někdejším stranickým kolegům ještě o dva roky více. Krajský soud v Liberci ale rozhodl jinak a politiky obžaloby zprostil.

Kittner: „Liberec je v této oblasti v předstihu a to, co se nyní děje v celé zemi, tady bylo úspěšně vyzkoušeno. Myslím tím použití kriminalizace politiků v politickém boji.“

Soudce Petr Neumann při vynesení rozsudku podle ČTK uvedl, že se případ před trestní soud vůbec neměl dostat. Verdikt není pravomocný a státní zástupce už se v případě Krenka a Zeronika proti rozsudku odvolal, u Kittnera si nechal lhůtu na rozmyšlenou.

„Ani nevím, jestli mám více radost, nebo vztek,“ odepsal po vyřčení rozsudku deníku ECHO24.cz ještě ze soudu exprimátor Kittner a dodal: „Liberec je v této oblasti v předstihu a to, co se nyní děje v celé zemi, tady bylo úspěšně vyzkoušeno. Myslím tím použití kriminalizace politiků v politickém boji. Celá kauza je typickou ukázkou. Průběh, cílené úniky do médií, osvobození a pak...zapomeňte. Kdo mi ale nahradí všechno s tím spojené? Proto spíš ten vztek.“

Kittner mohl být před středečním soudem více v klidu než jeho kolegové. Zproštění obžaloby pro něj - na rozdíl od dalších dvou obviněných – totiž navrhoval i sám státní zástupce s tím, že s největší pravděpodobností nejednal s úmyslem město poškodit. Krenkovi a Zeronikovi navrhoval zhruba pět let vězení a náhradu škody.

'Šlo jen o vyřizování osobních účtů'

„Mám radost z toho, jak to dopadlo. Proces jsem totiž vždy považoval za naprostý nesmysl. Neviděl jsem tam nikdy ani náznak toho, za co by šlo Jiřího Kittnera obžalovat,“ komentuje výsledek soudu šéf liberecké místní organizace Ondřej Červinka. A ve svém hodnocení se shoduje s místopředsedou Senátu a členem vedení krajské ODS Přemyslem Sobotkou: „To, co se děje posledních pár let v české politice, svědčí o tom, že je tu jakýsi hon, nebo možná přímo lov na politiky. Mrzí mě, že státní zástupci občas nechápou samosprávu a s klidným srdcem obviňují komunální politiky za něco, co pak soud smete.“

Kittnera se ale nezastávají jen jeho spolustraníci. Pochopení našel i u současné primátorky Liberce Martiny Rosenbergové z ČSSD. Ta za procesem už od počátku vidí politický boj.

Myslím, že u nás to všechno začalo. Dostalo se to už do roviny, že se zastupitelé začínají bát cokoliv rozhodovat,“ říká primátorka Liberce Rosenbergová.

„Nemám žádné pochybnosti o rozhodnutí soudu. Jsem za ten výsledek ráda, všichni jsme tady pochybovali o podání toho trestního oznámení. Vše totiž nasvědčovalo tomu, že šlo o vyřizování osobních a politických sporů tímto způsobem,“ vysvětluje liberecká primátorka. Trestní oznámení na Kittnera podával jeho nástupce v primátorském křesle Jan Korytář.

Rosenbergová mluví z vlastní zkušenosti. Také ona byla před dvěma lety obviněna. Kvůli schválení odměn uvolněným členům zastupitelstva v dozorčí radě Krajské nemocnice v Liberci. „Byla to naprosto nesmyslná kauza, ale tak to tady v Liberci chodí. Myslím, že u nás to všechno začalo. Dostalo se to už do roviny, že se zastupitelé začínají bát cokoliv rozhodovat,“ dodává.

V případu Jiřího Kittnera soud posuzoval obchody z let 2003 až 2006. Tehdy byl Krenk náměstkem primátora a předsedou představenstva městské akciové společnosti Sportovní areál Ještěd (SAJ). Zeronik působil jako jeho tajemník.

Město podle informací ČTK nejprve převedlo pozemky na svoji společnost a SAJ je následně, dle obžaloby nevýhodně, směnil nebo prodal. Některé směny nakonec podepsal právě Kittner, který v SAJ nahradil Krenka. Podle státního zástupce způsobili škodu 13 milionů korun, město a SAJ dohromady vymáhají dokonce 23 milionů. Soudce je ale ve středu odkázal k občanskoprávnímu soudu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit