Ovčáček z pověření Zemana přijal předsedu bavorské AfD
Vztahy AfD s Hradem
Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček přijal na Pražském hradě předsedu bavorské zemské organizace Alternative für Deutschland Petra Bystroně. Proč se s Bystroněm nesetkal osobně Miloš Zeman, zdůvodnil Ovčáček tím, že má pan prezident velmi nabitý osobní program. Politické špičky i komentátoři tento krok Hradu kritizují a označují za náznak přebírání agendy prezidenta.
„Na Hradě jsem se dnes setkal s předsedou bavorské zemské organizace Alternative für Deutschland Petrem Bystroněm,“ napsal ihned po setkání Jiří Ovčáček na sociální sítě a dodal, jakých témat se jejich rozhovor týkal: „Ocenil jsem, že předseda bavorské AfD podpořil odmítavé stanovisko pana prezidenta k migračním kvótám. Hovořili jsme i o mediálním nálepkování a vztahu AfD k cizincům. Překvapilo mne, že strana má vysokou podporu naturalizovaných cizinců.“
Setkání Ovčáčka s německým politikem českého původu vzbudilo už v pátek, kdy bylo oficiálně oznámeno, vlnu kritiky. Ozývaly se hlasy, že Ovčáček tím, že sám přijímá hradní návštěvy, postupně přebírá kompetence prezidenta republiky. Ovčáček to pro server iDNES.cz komentoval slovy, že „jeho pravomoci sahají až tam, kam je určí prezident“ a že se „schůzka uskutečnila z pověření pana prezidenta“. „Já ho budu informovat o výsledcích,“ dodal ještě Ovčáček.
Pro tentýž server dále Ovčáček uvedl, že neplánuje přebírat i další části prezidentovy agendy: „To se vůbec neplánuje. Toto byla určitá výjimka, možná se bude v budoucnu opakovat, ale v každém případě neplánuji, že bych nějakým větším způsobem, markantněji podnikal taková setkání.“
Za prezidentování Václava Havla i Václava Klause sice několikrát došlo k tomu, že prezident pověřil některého ze svých úředníků, aby ho zastoupil na schůzce. V případě Klause to byl například jeho politický tajemník, Ladislav Jakl. Osobě prezidentova mluvčího se však až do Jiřího Ovčáčka takového pověření nedostalo.
Podle odborníka na etiketu Ladislava Špačka ale žádný správný formální postup neexistuje. Prezidentovi není možné nařídit, jakými úkoly má pověřit své spolupracovníky. „Je nejvyšší suverén. Nikdo mu nemůže říct, že rozhodl špatně. To je jeho svobodná vůle a je to výraz jeho rozhodnutí a názoru,“ upozornil Špaček pro ČTK. Dodal, že prezident může své úředníky posílat, kam chce. „Je třeba to prostě přijmout,“ shrnul.
Schůzka tiskového mluvčího s předsedou bavorské zemské organizace pravicově populistické AfD neušla ani předsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi, který na Twiteru napsal: „Prezident může je suverén, může pověřit kohokoliv. Politik, který se nechá „přijmout“ mluvčím, se zesměšňuje sám.“
Prezident může je suverén,může pověřit kohokoli.Politik,který se nechá „přijmout“ mluvčím,se zesměšňuje sám. https://t.co/ftbcwwRkH9
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 16. května 2016
Podobně zareagoval i europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil: „´Viceprezident´ Ovčáček znovu v akci. Místo prezidenta přijímá politiky z AfD. Nepletou si na Hradě funkce?“
"Viceprezident" Ovčáček znovu v akci. Místo prezidenta přijímá politiky z AfD. Nepletou si na Hradě funkce?https://t.co/ZTYCSqv8tE
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 16. května 2016
Politický reportér iDNES.cz Josef Kopecký zase okomentoval setkání slovy: „Skutečně si toto veřejnost nechá líbit? Těch 2,7 milionů lidí v přímé volbě prezidenta volilo pana Zemana, ne Jiřího Ovčáčka…“
Populistická Alternativa pro Německo na svém nedávném sjezdu schválila programové prohlášení, podle něhož není islám slučitelný s německou ústavou. Na tomto sjezdu ostatně vystoupil mezi jinými i exprezident Václav Klaus, který tím straně vyjádřil svou podporu.