Skandál v Polsku: tajná služba vnikla v noci do kanceláře NATO
VÝMĚNA MOCI V POLSKU
Polsko se v pátek ráno probudilo do skandálu, který se zatím v žádné členské zemi Severoatlantické aliance nestal. V noci na pátek se do kanceláří čerstvě vytvořeného polsko-slovenského kontrašpionážního centra, které spadá pod NATO, vloupali příslušníci polského ministerstva obrany spolu s vojenskou kontrarozvědkou. K dispozici měli kopii klíče a cílem jejich akce bylo sesadit šéfa centra, jak se také stalo.
,,Pravděpodobně v celé historii NATO se nikdy nestalo, aby členský stát napadl a vloupal se do kanceláře aliance,“ řekl opoziční politik a bývalý ministr obrany Tomasz Siemoniak a čin označil za ,,absolutní skandál“. Jménem Polska se také Slovensku omluvil.
Akce se odehrála kolem půl druhé v noci, kdy se úředník polského ministerstva obrany spolu s příslušníky a šéfem vojenské kontrarozvědky vloupali do centra díky okopírovaným klíčům. Podle opozice a zahraničních médií bylo účelem nezákonné akce nahradit šéfa kontrašpionážního centra NATO někým, kdo by byl loajální vůči nově vládnoucí pravicové straně Právo a Spravedlnost (PiS) prezidenta Andrzeje Dudy.
O vloupání informoval nyní již bývalý šéf centra Krzysztof Dusza, kterého v noci krátce po akci vláda odvolala. „Řekl jsem jim, že jejich přítomnost zde je nezákonná,“ uvedl Dusza pro polský deník Gazeta Wyborcza. Dusza o situaci informoval i „slovenskou stranu a další zahraniční partnery“. V televizi TVN24 dále řekl, že šéf vojenské kontrarozvědky Piotr Bonczek se domáhal vstupu i do slovenských kanceláří.
Astonishing nighttime raid by Polish MoD on Nato Base https://t.co/BdzF4ji5AY
— Edward Lucas (@edwardlucas)
18. Prosinec 2015
Duszovo nahrazení Robertem Balou pak údajně jen navazuje na to, že minulý týden neuposlechl propouštěcí příkazu. Ministerstvo obrany se omezilo na strohé prohlášení, které potvrzuje uvedení nového šéfa do úřadu. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski pak podle agentury AFP v polském rádiu řekl, že „polští pracovníci centra přišli o právo k přístupu k důvěrným dokumentům a museli být nahrazeni pracovníky, kteří toto právo mají“.
Samotné NATO na událost reagovalo chladně se strohým konstatováním toho, že centrum ve Varšavě nespadá přímo pod něj a že se jedná o interní záležitost ke které se nechce vyjadřovat. ,,Centrum není orgánem NATO, ale jen mezinárodním expertním centrem, které pro organizaci pracuje,“ stálo ve vyjádření aliance.
Vytvoření centra Severoatlantické aliance pro kontrašpionážní činnost (NATO‘s Counter Intelligence Centre of Excellence) bylo dohodnuto v říjnu ve Spojených státech. Školicí středisko by mělo mít pobočku také v jihoslovenské Lešti. Připojit se prozatím chce zhruba desítka zemí, mimo jiné Česká republika, Maďarsko či Německo. Centrum v Lešti nebude určeno pro zpravodajské nováčky. Agenti si v něm budou vyměňovat informace o taktických postupech, o používání technických prostředků či o odevzdávání informací.